Chimia a condus cu 3-0 la Orleşti. A marcat inclusiv portarul. S-a terminat 3-2

Chimia 1973 Rm. Vâlcea a obţinut, în week-end, cel de-al patrulea succes din acest sezon. Formaţia coordonată de Alin Savu s-a impus cu scorul de 3-2 la Orleşti. În minutul 60, avea un avantaj de trei goluri şi părea că nimic nu se mai poate întâmpla. Au înscris Ciprian Vlădoi (care a ajuns, astfel, la un total de 11 goluri în acest sezon), „Tzutzy” Băgălin, dar şi portarul Cătălin Olteanu, care a transformat o lovitură de pedeapsă. Meciul nu s-a încheiat, însă, iar gazdele au revenit pe „tabelă”. Au marcat de două ori, dar nu au reuşit să forţeze şi golul 3, pentru a scoate măcar un punct din acest duel.
„Am avut 3-0 la Orleşti, apoi am primit două goluri uşoare. La al doilea, jucătorul gazdelor a încercat să centreze, însă a lovit mingea atât de defectuos că s-a dus în vinclu. Era minutul 87. Au mai încercat să ne surprindă pe final cu câteva mingi lungi, dar nu s-a pus problema să pierdem puncte din acest joc. Am avut şi de această dată absenţe importante. Au lipsit Băiţa, Terteci, portarul Ucă. Am ieşit destul de şifonaţi după acest meci. Gazdele au jucat mai agresiv. Ilie Muşuroia a părăsit terenul în debutul părţii secunde după un duel la cap cu Burtilă. S-a ales cu un hematom urât, iar Vlădoi şi juniorul Barbu încă resimt duritatea jocului de la Orleşti”, a precizat Gabi Glodeanu, oficialul formaţiei Chimia 1973 Rm. Vâlcea. (S.S.)