Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Volei

CET Govora – CNMB a suferit prima înfrângere la junioare

Pe data de 6 decembrie, la Sibiu, s-a desfăşurat o nouă etapă a Campionatului Naţional de volei feminin destinat junioarelor. Pentru această competiţie, sportivele de la CET Govora – CNMB s-au deplasat în fosta Capitală Culturală a Europei, unde au întâlnit gruparea Clubului Sportiv Şcolar din localitate. Până în momentul de faţă, voleibalistele vâlcene s-au bucurat de o serie neîntreruptă de victorii, acest meci însă, a fost cel care le-a adus prima înfrângere. Dacă fetele pregătite de antrenorii Nicoleta şi Marius Mărgărit au câştigat primul set destul de lejer, cu 25-12, pe cel de-al doilea l-au pierdut la 23 de puncte. În setul 3 au fost de asemenea învinse la 24 de puncte şi au câştigat setul 4 cu 25-19. Ultimul set a fost pierdut la 10 puncte şi astfel, victoria partidei le-a revenit jucătoarelor din Sibiu, care s-au impus cu scorul de 3-2. „Îmi pare rău că fetele nu pot să scape de acest prost obicei de relaxare involuntară după un prim set câştigat lejer. În niciun caz nu pot spune că mă bucur că am pierdut, însă, cu siguranţă această înfrângere ar trebui să reprezinte un semnal bun pentru jucătoarele noastre. Au intrat în teren convinse că vor câştiga, mai ales că se mai întâlniseră cu CSŞ Sibiu. Numai că de această dată, gazdele s-au prezentat într-o formă de excepţie. În ceea ce priveşte evoluţia generală a echipei, pot spune că foarte bine s-a descurcat Luiza Dinu, iar de ridicătoarele Simona Bîrzan şi Mădălina Bălănoiu am fost dezamăgită, pentru că practic au dat peste cap tot jocul. Andreea Costache a avut pauză câteva săptămâni după acea accidentare, aşa că o prestaţie mai slabă din partea ei s-au fi putut explica, însă nu a fost aşa. Pe când la celelalte jucătoare nu există explicaţie, ci doar o lipsă de implicare. Se spune că dintr-o înfrângere înveţi mai multe decât dintr-o victorie, sper că aşa va fi şi în cazul lor”, ne-a declarat Nicoleta Mărgărit. Pe parcursul acestui meci sextetul de bază al formţiei CET Govora – CNMB a fost alcătuit din: Luiza Dinu, Simona Bîrzan, Mădălina Bălănoiu, Andreea Costache, Nicoleta Craioveanu şi Mirabela Duma. Au mai evoluat: Roberta Craioveanu şi Alexandra Ciucu. „Dacă la ultima noastră partidă, am remarcat o prestaţie foarte bună din partea Alexandrei Ciucu, acum pot să spun că jocul ei a fost destul de şters în apărare. Nici Mirabela Duma, care este de excepţie în faze de atac, nu a putut să se ridice la adevărata ei valoare datorită jocului slab al ridicătoarelor. A reuşit totuşi să obţină puncte importante prin serviciu, element pe care îl executa cu o oarecare nesiguranţă până acum”, a adăugat Nicoleta Mărgărit. (O.D.)