Cătălin Sima & Co. au predat „lanterna roşie”

Sima Catalin08 scFC  BĂBENI – AS 2009 POPEŞTI 3-4
* nou-promovata s-a impus la Băbeni şi a cedat ultimul loc în clasament tocmai echipei pe care a învins-o sâmbăta trecută

AS 2009 Popeşti era singura echipă din Liga a IV-a care nu acumulase niciun punct în primele 11 etape din acest sezon. Sâmbăta trecută, Cătălin Sima & Co. au spart însă gheaţa, reuşind o victorie de senzaţie la Băbeni, cu scorul de 4-3 (printr-un gol marcat în ultimul minut de prelungiri), astfel că au predat şi „lanterna roşie”, tocmai echipei pe care au învins-o sâmbăta trecută.

2-0 s-a dovedit a fi, încă o dată, un scor periculos…

Băbenarii au avut meciul în mână, au condus cu 2-0, atunci când Cristi Gulea a ajuns singur cu portarul advers, Cătălin Sima, pe care însă nu l-a putut învinge. Din acel moment, evoluţia scorului a luat o altă întorsătură. „Putea să fie lejer 4-0, dar ratările ne-au costat. La 2-0, nu mai credeam că vom mai pierde acest meci. Nici măcar la 3-2, atunci când se părea că totul a revenit la normal. Până la urmă, am fost învinşi la ultima fază”, ne-a spus Florentin David, preşedintele echipei din Băbeni, iar apoi a adăugat: „Din păcate, ne-am confruntat şi de această dată cu problema lipsei de efectiv. Practic, din diferite motive, niciodată nu am putut să-i avem pe toţi jucătorii la dispoziţie, iar asta a contat”.

Cătălin Sima, antrenor-jucător AS 2009 Popeşti: „Mă bucur că, în sfârşit, am spart şi noi gheaţa!”

AS 2009 Popeşti a aşteptat 11 etape pentru a obţine primele puncte în acest sezon al Ligii a IV-a. La finele săptămânii trecute, Cătălin Sima & Co. au dat însă lovitura la Băbeni, împotriva uneia dintre echipele aflate de asemenea în suferinţă. Şi de aceastădată, Sima a stat între buturile echipe sale şi a contribuit decisiv la succesul de la Băbeni. „Mă bucur că, în sfârşit, am spart şi noi gheaţa şi am reuşit să obţinem prima victorie din acest sezon. Deşi s-au înfruntat cele mai slabe echipe din campionat, meciul a fost foarte disputat, cu răsturnări de scor interesante. Ambele echipe puteau să câştige, aşa cum era posibil ca partida să se termine şi la egalitate. Până la urmă, şansa ne-a surâs doar nouă. La 2-0, băbenarii au avut ocazia de a se desprinde, atunci când un jucător a scăpat singur pe contraatac, dar am reuşit să-l blochez în careul de 16 metri şi să dau semnalul revenirii. Meciul se putea încheia atunci dacă gazdele ar fi majorat scorul la 3-0. Am dominat repriza secundă, iar adversarii n-au mai răspuns decât pe contraatac. Cred că s-a dovedit a fi de bun augur faptul că eu am stat între buturi, iar portarul Pripas a jucat atacant. Eu mi-am salvat echipa de câteva ori, iar Pripas a înscris golul victoriei”, a punctat Cătălin Sima.