Campioanele nu şi-au găsit „naşul” în campionatul intern

CS Oltchim – CSM Bucureşti 43-24 (21-13)
* veştile rele primite în ultima vreme nu şi-au pus amprenta asupra jocului handbalistelor de la Oltchim, care au reuşit să câştige la pas şi derbiul cu echipa clasată pe locul 3 în Liga Naţională

Jucătoarele antrenate de Radu Voina au făcut abstracţie de toate evenimentele din ultima perioadă care au afectat Oltchim-ul şi s-au comportat admirabil în partida cu CSM Bucureşti, echipa clasată pe locul 3, care spera să profite de degringolada de la Vâlcea şi să producă surpriza campionatului cu patru etape înainte de final. Jucătoarelor din Capitală nu le-a fost lăsată, însă, nicio şansă să spere într-un rezultat bun. Chimistele şi-au respectat blazonul şi au reuşit să le administreze oaspetelor o înfrângere drastică. După opt minute de tatonare, Oltchim a preluat iniţiativa şi a impus ritmul partidei. Bucureştencele au reuşit să se ţină aproape de echipa gazdă în primele 20 de minute, apoi au cedat, Farcău şi compania distanţându-se pe tabelă (14-9 în minutul 21). Oaspetele au fost ţinute în „viaţă” de reuşitele din 7 metri ale lui Dinu (a marcat patru goluri din loviturile de penalitate), însă tot nu şi-au revenit din pumni şi au încheiat prima repriză cu un dezavantaj greu de recuperat, de opt goluri: 21-13. Cu un singur gol marcat în şapte minute, CSM n-a putut emite vreo pretenţie de la joc nici în partea secundă. Avantajul campioanelor României a crescut treptat (27-15 în minutul 38), astfel că şi-au permis în ultimele 20 de minut să încerce să ofere şi spectacol puţinilor spectatori care au venit să le susţină. Iulia Curea a fost responsabilă de acest capitol. I-au ieşit patru goluri succesive, graţie cărora Oltchim a ajuns, în minutul 47, la 35-18. Cu cinci minute înainte de final jucătoarele vâlcene au reuşit să pună cireaşa pe tort. Han a trimis o aeriană şi Fiera a înscris din zbor golul cu numărul 40 al formaţiei vâlcene în acest meci. Tot Fiera a închis tabela la scorul de 43-24 pentru Oltchim, care astfel şi-a trecut în cont cel de-al 21-lea succes, care, coroborat cu o înfrângere a echipei clujene la Constanţa, ar fi adus la Vâlcea, cu patru etape înainte de final, un nou titlul naţional. Jolidon nu s-a împiedicat, însă, la malul mării, astfel că verdictul în Liga Naţională a fost amânat pentru etapa ce se va desfăşura la finele acestei săptămâni.
Pentru Oltchim au punctat: Stanca (8 goluri), Curea (6), Fiera (6), Ardean (5), Farcău (5), Vizitiu (4), Ozel (3), Han (3), Geiger (1), Nechita (1), Beşe (1).
CSM Bucureşti a marcat prin: Dinu (5 goluri), Doica (4), Anghelina (3), Dobrin (3), Avădanii (2), Chiţulescu (2), Lăutaru (2), Popa (1), Niculae (1), Catrinoi (1).

Tadici ar putea aduce cel de-al 17-lea titlu naţional la Vâlcea
* o victorie la Zalău sau chiar o remiză ar asigura un nou trofeu intern pentru chimiste

La sfârşitul acestei săptămâni Oltchim va da piept la Zalău cu fostul său antrenor, alături de care a cucerit ultimul trofeul european, Cupa Cupelor. Gheorghe Tadici a încropit o echipă frumoasă la Zalău, din jucătoare tinere, care au început să se evidenţieze în Liga Naţională. HC Zalău ocupă în acest moment locul 4 în clasamentul campionatului intern şi pentru a spera la un loc pe podium are nevoie de o victorie în următoarea etapă, când va întâlni campioana României, pe Oltchim, aflată în acest moment la doar un pas de cucerirea celui de-al 17-lea titlu naţional. Dacă jucătoarele chimiste vor reuşi duminică, 10 aprilie, să se impună la Zalău, vor fi declarate campioane ale României, cu trei etape înainte de final. Chiar şi în cazul în care ar termina la egalitate cu echipa gazdă, jucătoarele formaţiei vâlcene se pot bucura pentru un nou titlu, întrucât Universitatea Jolidon Cluj nu va mai avea nicio şansă matematică de a termina sezonul în fruntea ierarhiei. Aşadar, după atâtea lovituri, Oltchim mai primeşte şi o vestea bună, care să-i aline suferinţa. Meciul cu HC Zalău se va disputa duminică, 10 aprilie, de la ora 13.15 şi va fi transmis în direct de Digi Sport.

„Roibu Constantin, nu pleca de la Oltchim!”

Brigada Zăvoi şi-a dovedit ataşamentul faţă de Oltchim şi la meciul cu CSM Bucureşti. Galeria a susţinut echipa pe tot parcursul partidei din Sala Traian şi pe lângă scandările de susţinere a jucătoarelor, a transmis mesaje şi sponsorului principal al clubului chimist, Constantin Roibu. Brigada Zăvoi a afişat un banner cu inscripţia „Oltchim=Roibu=România”, şi a scandat: „Roibu Constantin, nu pleca de la Oltchim!”, încercând astfel să-l determine pe managerul general al Combinatului Chimic să nu renunţe la susţinerea celui mai galonat club sportiv din ţară. Mesajul acestora reflectă de fapt dorinţa tuturor iubitorilor de handbal din judeţul Vâlcea şi chiar din România. Oltchim reprezintă una dintre puţinele bucurii ale vâlcenilor şi ale românilor, iar destrămarea acesteia ar echivala cu o mare dezamăgire. Pentru sportul românesc, dacă CS Oltchim s-ar destrăma, ar fi ca şi când fotbalul mondial ar pierde-o pe Barcelona, iar acest lucru nu poate fi permis sub nicio formă. Constantin Roibu, autorităţile locale, cele judeţene şi chiar guvernanţii ar trebui să intervină pentru a nu se pierde singurul ambasador al Vâlcii şi al României, în lume.