Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga IIILiga 6

Campioana Vâlcii a promovat en-fanfare în Liga a III-a! Flacăra Horezu s-a impus şi la Buzescu (1-0)

* aşa cum se cunoaşte, în meciul tur, din Treapt, Adi Popa & Co. au învins Rapidul de Teleorman cu 8-0

La finele săptămânii trecute, mai precis sâmbătă, 23 iunie, s-a disputat meciul retur dintre Rapid Buzescu şi Flacăra Horezu, din cadrul barajului de promovare în Liga a III-a. Partida a avut loc pe terenul campioanei din judeţul Teleorman şi s-a încheiat, din nou, cu victoria formaţiei vâlcene. De această dată, Adi Popa & Co. s-au impus însă doar cu scorul de 1-0.

Teleormănenii n-au reuşit nici de această dată să înscrie vreun gol

Aşa cum era de aşteptat, meciul de la Buzescu (o comună situată la doar 13 kilometri de Alexandria) a mai contat doar pentru palmares, în condiţiile în care vâlcenii tranşaseră soarta promovării încă din tur. Aşa cum se cunoaşte, în urmă cu o săptămână, campioana Vâlcii a învins mai mult decât categoric în Treapt, cu 8-0 (după 5-0, la pauză)! Poate tocmai de aceea, graţie avantajului categoric luat în urma acelui rezultat, horezenii au abordat partida din deplasare mult mai relaxaţi, fără a risca nimic inutil.

Antrenorul-jucător Adi Popa a semnat victoria la limită de la Buzescu

De partea cealaltă, teleormănenii au vrut să le ofere vâlcenilor o altă replică faţă de manşa tur, mai ales că evoluau în faţa propriilor suporteri şi doreau să spele ruşinea eşecului ruşinos suferit la Horezu. Însă, n-au reuşit nici de această dată să înscrie măcar un gol! Tot Flacăra „a ars mai cu folos”, echipa din Horezu reuşind să-şi treacă în cont un nou succes, la limită. Unicul gol a fost marcat chiar de antrenorul-jucător al echipei noastre, Adrian Popa, în minutul 58. Campionii Vâlcii au mai irosit însă şi alte ocazii, cele mai clare fiind ale tânărului David Oprescu, de două ori, ambele în repriza secundă.
În acest duel, pentru Flacăra Horezu au evoluat următorii jucători: Florin Matache (Dorin Hârşu) – Mircea Scheau (Dragoş Gheorghescu), Ciprian Dinu, Ionuţ Vladu, Samson Nwabueze – Adrian Popa, Ovidiu Popescu, Gabriel Precup, Radu Georgescu – Raul Nistor (David Oprescu), Ionuţ Simeanu (Adrian Stănică). (N.C.)