Campioana Europei a dat recital în Sala „Traian”

CSM Bucureşti a învins HCM Rm. Vâlcea cu scorul de 37-23

Joi seara, polivalenta vâlceană s-a umplut ca pe vremea Oltchim-ului. Iubitorii handbalului din judeţul nostru au venit în număr mare la sală pentru a urmări partida dintre HCM şi CSM Bucureşti.

S-au aşteptat la un adevărat regal handbalistic. Campioanele României şi ale Europei nu i-au dezamăgit. Nu le-au făcut nicio concesie „municipalelor”, înscriind din toate poziţiile. Până la pauză, s-au distanţat la zece goluri(scor 19-9). „Municipalele” sperau să câştige măcar repriza secundă, însă nu s-a întâmplat acest lucru. Bucureştencele au câştigat partida de la Vâlcea de o manieră maimult decât categorică: 37-23. Pentru CSM au înscris: I. Curea (7), Ayglon (7), Bazaliu (7), Manea (5), Bohme (4), Lobach (4), Mehmedovic (2) şi Dache (1). HCM a punctatprin: Gavrilă (5), Adespii (5), Vizitiu (4), Simion (3), Florica (3), Senocico (2) şi Stoicănescu (1). În acest meci, elevele lui Sbora şi Dinu au avut şi trei lovituri de la 7 metri ratate. La finalul întâlnirii, întrebat dacă în vară va veni la Vâlcea ca antrenor, tehnicianul celor de la CSM a spus: „Hai să luăm lucrurile pas cu pas şi vom vedea ce va fi din vară”. Pentru CSM urmează acum o nouă partidă în campionatul intern, cu Măgura Cisnădie (meciul va avea loc sâmbătă). HCM va juca din nou duminică, tot pe teren propriu. Meciul cu Danubius Galaţi se va desfăşura de la ora 18.00. (S.S.)