AS Buneşti a întrerupt seria de şase meciuri fără înfrângere a celor de la Şuşani. Gazdele au terminat meciul în 9 jucători

AS Buneşti nu mai câştigase de trei etape. A pierdut cu 2-0 la P. Măglaşi, meci în urma căruia doi jucători emblematici au fost suspendaţi. Mihai Buga a luat trei etape de suspendare, iar Nicolae Mihai (Moleşeală) – 6. Au urmat alte două înfrângeri. Una pe teren propriu (5-0 cu Lotru Brezoi), iar apoi la Alunu. În faţa liderei, buneştenii au pierdut la diferenţă şi mai mare, cu 9-1. Duminică, 8 decembrie, au jucat ultimul meci din 2019. Au primit vizita echipei CS Şuşani, formaţie care traversa o perioadă bună şi care a reuşit, în ultimele etape, să învingă atât echipa de pe locul 2 (Lotru Brezoi), cât şi lidera Ligii a IV-a, pe Olteţul Alunu, căreia i-a administrat o înfrângere usturătoare (8-1). Şi în runda precedentă CS Şuşani s-a bucurat de succes. A câştigat cu 5-3 duelul cu Viitorul Valea Mare.

Formaţia coordonată de ”colenelul” Marian Niţu, Stelu Pietraru, Romică Mitrache şi Cicerone Ionescu a încheiat anul cu un eşec. Cu Luci Dinu, revenit de curând din străinătate, căpitanul Adi Ancuţa şi câţiva tineri jucători talentaţi (patru dintre ei chiar în vârstă de 18 ani), AS Buneşti a făcut un joc bun. A dominat începutul partidei, în care a şi marcat. Cristian Nicula a deschis scorul în minutul 15. După jumătatea reprizei, oaspeţii au început să echilibreze jocul, dar fără rezultat pe tabelă. Au marcat tot gazdele. În minutul 41, o pasă în adâncime, l-a găsit în apropierea careului pe Miu, care a întors doi adversari, iar apoi a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă. Penaltiul a fost transformat precis de veteranul Ligi Dinu. Oaspeţii au încercat să revină în joc. Din minutul 65 au avut şi superioritate numerică, după ce Roberto Şerban a fost eliminat pentru cumul de galbene. Au redus din handicap în minutul 71, prin căpitanul Constantin Tudor. Sperau în egalare, cu atât mai mult cu cât au avut doi oameni în plus timp de un sfert de oră. La fel ca şi Şerban, Luci Dinu a primit al doilea galben şi a văzut finalul din tribună. Buneştenii au rezistat, însă, eroic, şi au terminat meciul învingători. Partida s-a încheiat la scorul de 2-1. Pentru AS Buneşti a fost al şaselea succes din acest sezon. (S.S.)