Braşov, doar un popas pentru campioana României

* Oltchim s-a impus fără drept de apel, cu scorul de 39-23, în derbiul rămas doar pe hârtie, cu Rulmentul

Aşa cum era de aşteptat, trupa lui Peter Kovacs nu a întâmpinat nici cea mai mică problemă în deplasarea de la Braşov, în partida cu Rulmentul. Rămas derbi doar pe hârtie, meciul dintre echipa Marianei Tîrcă şi CS Oltchim a demonstrat doar cât de mare este în acest moment diferenţa între cele două formaţii. Departe de ceea ce a reprezentat o dată, duelul dintre Rulmentul şi Oltchim a părut ca o luptă nedreaptă, disproporţionată, între David şi Goliath. „Galacticele” au dorit să rezolve meciul încă din prima repriză, au practicat jocul obişnuit şi fără să se forţeze, au reuşit să intre la pauză cu un avantaj mulţumitor: 7 goluri (scor: 13-20). A fost greu pentru Rulmentul să se mai mobilizeze în repriza secundă, dată fiind diferenţa de pe tabelă. Doar Roxana Cherăscu, fostul căpitan al Oltchimului, a încercat să mai resusciteze Rulmentul. A înscris cele mai multe goluri ale formaţiei sale (8), dar a fost ajutată prea puţin de colege pentru a împiedica diferenţa majoră de pe tabelă, consemnată la final. Oltchim s-a impus cu scorul de 39-23, s-a instalat în fruntea clasamentului şi a trimis echipa din Braşov pe ultimul loc din Liga Naţională.
Pentru CS Oltchim au marcat: Ionela Stanca (6 goluri), Valentina Ardean (5), Cristina Neagu (5), Anastasia Pidpalova (4), Yeliz Ozel (4), Oana Manea (4), Adriana Nechita (3), Iulia Curea (3), Roxana Han (3), Gabriella Szucs (1), Valeria Beşe (1). De la echipa gazdă s-a remarcat, cum spuneam, Roxana Cherăscu, autoare a 8 goluri, urmată în topul marcatoarelor de: Mirabela Toma (5), Ana Maria Simion (2), Oana Ionescu (2), Andreea Pricopie (2), Anişoara Marcu (2), Mihaela Ciucă (1), Sorina Geapăna (1).