Bogdan Nica, de la Minerul Berbeşti, mai rapid decât Cristina Neagu. După un an de pauză, a revenit pe teren

• şi-a trecut în cont un gol şi un assist în meciul cu Viitorul Valea Mare

La mijlocul lunii octombrie a anului trecut, jucătorul echipei Minerul Berbeşti, Bogdan Nica, a suferit o accidentare gravă în meciul cu Inter Lăpuşata. Deşi a sperat să scape de ”cuţit”, nu s-a întâmplat acest lucru. În luna ianuarie a acestui an s-a operat la Spitalul Militar din Bucureşti de ruptură de ligamente şi menisc la genunchiul drept. A avut cam acelaşi lucru ca şi Cristina Neagu, cea mai bună handbalistă din lume, care a suferit o intervenţie chirurgicală în aceeaşi perioadă. Recuperarea a fost anevoioasă. După 9 luni de chin şi un an de când nu a mai jucat fotbal, Bogdan a revenit pe teren. A fost mai rapid decât Cristina Neagu, care este aşteptată să reintre în joc la finele acestei săptămâni, în meciul pe care CSM Bucureşti îl va juca în Liga Campionilor, cu MKS Lublin, din Polonia.

Bogdan Nica a intrat câteva minute în partida din intermediara de miercurea trecută, cu CS Mădulari. Sâmbătă, 26 octombrie, a jucat, însă, mai mult, aproape 20 de minute. Minerul Berbeşti a dat piept cu Viitorul Valea Mare, grupare venită în efectiv restrâns, în doar 12 jucători (o singură rezervă), cu un portar de ocazie, Cătălin Chiriţă, pe care ar fi preferat să-l poată utiliza în ”câmp”. Formaţia coordonată de Laurenţiu Gherghe s-a impus în acest duel cu 2-0. Golurile au venit pe final. Gazdele au deschis scorul în minutul 80, prin Leonard ”Mady” Donţu, care a fost servit perfect de Bogdan Nica. La 1-0, în minutul 90, ”minerilor” le-a trecut glonţul pe la ureche. Oaspeţii au ratat din 2 metri, cu poarta goală. Imediat, s-a scris soarta partidei. Bogdan Spătaru a scos o lovitură de pedeapsă, iar Bogdan Nica şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, spre bucuria tuturor din tabăra gazdelor, mai ales a spectatorilor, veniţi în număr mare la stadion, în zi de sărbătoare (de Sfântul Dumitru). (S.S.)