Liga 6

Bogdan Dumitru a marcat cinci goluri pentru Minerul Costeşti, la cel de-al doilea meci în tricoul acestei formaţii

Atacantul Bogdan Dumitru a început sezonul în tricoul formaţiei FC Băbeni. Etapa a patra din Superligă l-a găsit, însă, la formaţia primarului Toma Peştereanu, Minerul Costeşti. La cel de-al doilea său meci pentru această grupare, Bogdan a reuşit să înscrie cât pentru un sezon întreg. În partida de duminică, de la Pietrari, în care Minerul a înfruntat-o pe CS Mădulari, Bogdan Dumitru a marcat de cinci ori în 80 de minute cât a stat pe teren. Prima reuşită s-a consemnat în minutul 12. La nici zece minute de la deschiderea scorului, oaspeţii au restabilit egalitatea. Bogdan Mihăilă a punctat pentru 1-1, dintr-o lovitură liberă, însă şi cu largul concurs al portarului gazdă, care a scăpat mingea printre degete, în poartă. „Minerii” nu au diferit prea mult după acest gol. În minutul 23, acelaşi Bogdan Dumitru a dus scorul la 2-1, iar cu puţin timp înainte de pauză, a dublat diferenţa: 3-1. În partea secundă, oaspeţii au fost KO. Au mai primit alte patru goluri. Două au purtat semnătura lui Bogdan Dumitru, iar alte două le-a reuşit Ciprian Vlădoi. Tânărul jucător al oaspeţilor, Andrei Stroe, a închis tabela la scorul de 7-2. Pentru Minerul Costeşti a fost cel de-al treilea succes din acest sezon. Trupa lui Gabi Glodeanu şi Dorin Hîrşu se află, astfel, în grafic pentru calificarea în play-off. Cu 9 puncte, obţinute în cinci meciuri, Minerul Costeşti „staţionează” pe locul 5 în eşalonul de elită judeţean. În următoarea rundă, „minerii” vor juca pe stadionul „Municipal” din Zăvoi, împotriva juniorilor de la SCM Rm. Vâlcea. CS Mădulari speră să facă uitat acest rezultat cu o victorie pe teren propriu, contra celor de la Lotru Brezoi.