Atletism

„Bebe” Truşcă, pe podium la Maratonul Coziei

În week-end-ul trecut, s-a desfăşurat o nouă ediţie a maratonului Cozia Mountain Run, competiţie inclusă în Circuitul Carpaţilor la Alergare Montană. La acest concurs a fost prezent şi Constantin Truşcă, un sportiv cu experienţă în astfel de curse. Şi de această dată, „Bebe” Truşcă a reuşit să obţină un rezultat bun. S-a clasat pe locul 3 la categoria +50 de ani. „La precedenta competiţie la care am participat am avut ceva probleme. Am avut o cădere de glicemie şi m-am speriat. Maratonul de pe Cozia a reprezentat un test pentru mine. Am vrut să văd cum mă simt, dacă sunt pregătit să continui pe acest drum. M-am antrenat bine şi chiar dacă traseul a fost dificil, greutatea acestuia fiind accentuată şi de căldura excesivă, am reuşit să-i fac faţă cu brio. Am scos un timp mai bun decât la precedenta cursă de pe acest traseu, deşi acum am avut de parcurs o distanţă ceva mai lungă. Nu au fost 21 de kilometri, ci chiar 23 de kilometri. A fost un concurs important, care s-a bucurat de o participare numeroasă. Au fost peste 1500 de alergători”, a spus Constantin Truşcă, după concursul de pe Cozia. În perioada următoare, acesta va „bifa” şi alte competiţii importante. Va participa la Maratonul Olteniei, atât la ciclism, cât şi la cursa de alergare, apoi va lua startul la Maratonul Internaţional Bucureşti, dar şi la Balcaniadă. (S.S.)