Bătălia continuă… în Sala Traian

Puscasu si Katarina* AUDI ETO Gyor şi Oltchim Rm. Vâlcea au terminat la egalitate meciul tur din semifinalele Ligii Campionilor (25-25), care s-a desfăşurat duminică, 11 aprilie, în Ungaria

Efort maxim de ambele părţi, dramatism cât cuprinde şi multe răsturnări de scor. Aşa s-ar putea „traduce” pe scurt meciul tur din semifinalele Ligii Campionilor dintre AUDI ETO Gyor şi Oltchim Rm. Vâlcea, care s-a desfăşurat duminică, 11 aprilie, în Ungaria. Din fericire, la finele partidei, campioana României a reuşit o remiză de bun augur (25-25). Rezultatul putea fi însă şi mai favorabil dacă vâlcencele ar fi fost mai atente pe final şi nu ar fi jucat ultimele 2 minute de joc în inferioritate numerică, Ionela Stanca fiind sancţionată de arbitri francezi Nordine Lazaar şi Laurent Reveret pentru un fault dur în defensivă. Scorul egal nu uşurează însă misiunea vâlcencelor de a se califica în finală, ci dimpotrivă, le face mult mai responsabile în faţa propriilor suporteri. De altfel, acesta pare a fi cel mai important avantaj cu care Oltchim Rm. Vâlcea porneşte la drum în meciul retur, care va avea loc în „vulcanul” din Sala Traian.

Vâlcencele au avut un gol în plus la pauză

AUDI ETO Gyor şi Oltchim Rm. Vâlcea au început în forţă meciul din Ungaria, niciuna dintre cele două echipe nedorind să rişte prea mult. Vâlcencele au condus în primele minute de joc (1-0, 2-1, 3-2), însă unguroaicele au restabilit de fiecare dată echilibrul pe tabela de marcaj. Elevele lui Csaba Konkoly au trecut pentru prima oară în avantaj în minutul 8, după care s-au desprins chiar la două goluri diferenţă (5-3), deşi au irosit inclusiv o aruncare de la 7 metri (ratată de românca Aurelia Brădeanu sau mai bine zis apărată de bravul portar al Oltchim-ului, Paula Ungureanu). Trupa lui Radu Voina a egalat situaţia (6-6 în minutul 13), iar Konkoly a aruncat-o în luptă şi pe Anita Gorbicz, abia revenită după o accidentare mai veche, a cărei evoluţie nu a fost însă la fel de bună cum s-ar fi aşteptat tehnicianul echipei maghiare. AUDI ETO Gyor s-a desprins din nou (8-6), moment în care Narcisa Lecuşanu a irosit o aruncare de la 7 metri, şutând în Katallin Palinger, iar unguroaicele s-au distanţat la trei goluri (10-7 în minutul 19). Ţinută om la om de unguroaice, Cristina Neagu n-a reuşit să iasă prea mult în evidenţă în primul sfert de oră al meciului, aşa că Radu Voina a schimbat din mers tactica de joc, trimiţând în teren ambii pivoţi (Ionela Stanca şi Oana Manea), pentru a contracara defensiva de fier a echipei gazdă. Mutarea a dat roade, Oltchim a egalat (10-10 în minutul 22), iar Csaba Konkoly a fost nevoit să ceară time-out. AUDI ETO Gyor a avut din nou două goluri în plus (12-10 şi 14-12), dar finalul reprizei a aparţinut echipei vâlcene, care a întors miraculos rezultatul, profitând de eliminarea pentru 2 minute a braziliencei Eduarda Amorim, ultimul gol al Oltchim-ului picând chiar în ultima secundă de joc, la capătul unui contraatac finalizat de Oana Manea: 15-14.

Unguroaicele au „smuls” egalul în ultimele cinci secunde

Repriza secundă a început perfect pentru Oltchim, vâlcencele desprinzându-se rapid la trei goluri (17-14) şi dând impresia că vor rezolva în favoarea lor meciul şi implicit calificarea în finala Ligii Campionilor. AUDI ETO Gyor nu renunţase însă la luptă, ci dimpotrivă, a mărit presiunea asupra echipei vâlcene, încurajată frenetic de spectatorii din tribune. Oltchim a suferit enorm în următoarele 12 minute (perioadă în care a fost eliminată şi Valeria Beşe) şi nu a mai marcat nici un gol (Cristina Neagu ratând inclusiv o aruncare de la 7 metri, şutul său întâlnind bara laterală). De partea cealaltă, campioana Ungariei a înscris de şase ori consecutiv şi a preluat conducerea pe tabela de marcaj (20-17). Diferenţa putea fi şi mai mare dacă Paula Ungureanu nu le-ar fi ţinut pe vâlcence în joc, graţie unor intervenţii miraculoase la două contraatacuri rapide ale unguroaicelor, portarul Oltchim-ului parând mingile expediate de extremele Katarina Mravikova şi Orsolya Verten. Au urmat minute de-a dreptul fabuloase pentru echipa „chimistă”, care s-a închis din nou foarte bine în defensivă, iar după 21-19 (în minutul 47) AUDI ETO Gyor nu a mai găsit drumul spre gol. În aceste condiţii, Oltchim a marcat de patru ori consecutiv, preluând conducerea pe tabela de marcaj: 23-21 în minutul 54. Csaba Konkoly a solicitat time-out, încercând să-şi trezească elevele, lucru care s-a şi întâmplat până la urmă. Eliminarea Ionelei Stanca din minutul 58 (atunci când Oltchim conducea cu 25-23) le-a costat pe vâlcence, care aveau să fie egalate într-un final de meci incendiar, prin golurile marcate de Aniko Kovacsics şi Eduarda Amorim.
Au marcat pentru Oltchim: Iulia Puşcaşu (5 goluri), Adriana Nechita (4), Ionela Stanca (4), Cristina Neagu (3), Oana Manea (3), Roxana Gatzel-Han (2), Patricia Vizitiu (2), Steluţa Luca (1) şi Adina Fiera (1). Pentru AUDI ETO Gyor, cele mai multe goluri le-a înscris Eduarda Amorim (6), celelalte reuşite purtând semnătura jucătoarelor Simona Spiridon (5), Aurelia Brădeanu (4), Anita Gorbicz (3), Katarina Mravikova (3), Aniko Kovacsics (2), Agnes Hornyak (1) şi Orsolya Verten (1).