AS Bărbăteşti a triumfat la cea de-a şasea ediţie a Memorialului „Inu Bănacu”

* competiţia a avut loc duminică, 30 iulie, pe cochetul stadion construit de primarul Constantin Bănacu, la Bărbăteşti

Duminică, 30 iulie, la Bărbăteşti, a avut loc cea de-a şasea ediţie a Memorialului „Inu Bănacu”. Aşa cum se cunoaşte, competiţia amicală din comuna administrată de primarul Constantin Bănacu este organizată an de an, vara, în amintirea jucătorului Inu Bănacu, care a decedat la o vârstă fragedă, pe 29 iulie 2009, într-un accident de motocicletă. În 2017, la acest turneu au participat trei echipe. Astfel, pe lângă AS Bărbăteşti şi formaţia de old boys din Bărbăteşti, a mai fost prezentă şi trupa de juniori A1 a Posadei Perşani (care e antrenată de Iulică Dincă), vicecampioană judeţeană în sezonul trecut.

„Cocoşii” lui Ion Deaconu au obţinut două victorii

În primul meci care s-a disputat pe stadionul de 5 stele construit de primarul Constantin Bănacu, la Bărbăteşti, s-au înfruntat echipa gazdă, AS Bărbăteşti, şi cea de juniori A1 de la Posada Perişani. Victoria a revenit formaţiei antrenate de Ion Deaconu, cu scorul de 4-2, însă interesant este faptul că scorul a fost egal până spre final (1-1). Cu doar 10 minute înaintea ultimului fluier al arbitrului, jucătorii lui Iulică Dincă au punctat pentru 2-1 şi se păreau că au produs „bomba”. Fotbaliştii de la AS Bărbăteşti au întors însă rezultatul în ultimele minute de joc şi în prelungiri şi s-au impus cu 4-2.
În cel de-al doilea meci, care a fost de fapt finala competiţiei, s-au înfruntat AS Bărbăteşti şi echipa de old boy din Bărbăteşti. Şi de această dată, „cocoşii” lui Ion Deaconu au reuşit să triumfe, dar cu scorul de 3-2.
Demn de precizat mai este şi faptul că, în deschiderea celor două meciuri ale seniorilor, a avut loc şi o partidă amicală între copiii de la AS Bărbăteşti (antrenaţi de Mihai Ciobanu) şi cei de la FC Băbeni (pregătiţi de Eugen Roşu), care a fost câştigată de „mânjii” fostului arbitru.

Câştigătorii turneului au primit o cupă şi o diplomă

La finalul ediţiei din acest an a Memorialului „Inu Bănacu”, organizatorii – în speţă, primarul Constantin Bănacu şi fratele său, Dumitru Bănacu (care e tatăl jucătorului Inu Bănacu) – au acordat câte o cupă şi o diplomă pentru câştigătoarea competiţiei (AS Bărbăteşti), precum şi pentru echipa care a terminat pe locul 2 (Old Boys Bărbăteşti). În plus, şi copiii de la FC Băbeni au primit câte o cupă şi o diplomă pentru victoria din meciul amical pe care l-au disputat. Pe de altă parte, au mai fost recompensaţi şi juniorii lui Mihai Ciobanu, care au primit din partea organizatorilor o diplomă şi un nou rând de echipament sportiv.
După desfăşurarea competiţiei, toţi participanţii au fost invitaţi de către organizatori să servească şi masa (care a fost plină de mici, friptură şi băuturi răcoritoare), chiar lângă vestiarul de la stadion. (N.C.)