AS Bărbăteşti a pierdut la penaltiuri cu Olteţul Alunu, în ultimul meci din optimile Cupei României

* partida a avut loc duminica trecută, pe cochetul stadion din localitatea administrată de primarul Constantin Bănacu

AS Bărbăteşti a pierdut meciul cu Olteţul Alunu 2016, pe care l-a disputat duminică după amiază, pe cochetul stadion din localitatea administrată de primarul Constantin Bănacu. Duelul a contat pentru optimile de finală ale Cupei României şi s-a încheiat cu scorul de 0-0, la finele timpului regulamentar de joc (90 de minute). Ulterior, cele două echipe au trecut la executarea loviturilor de departajare, de la 11 metri, unde „ortacii” lui Nicolae Birăruţ au avut câştig de cauză, cu 4-3. La penaltiuri, golurile formaţiei din Bărbăteşti au fost marcate de Cârjan, Papa şi Ghimiş, în timp ce Nicolaescu şi Creţu au ratat. Trupa din Alunu a ratat un singur penalti, mingea fiind parată de portarul gazdelor.
Conform tragerii la sorţi a sferturilor de finală, care a avut loc sâmbăta trecută, cu prilejul Adunării Generale a AJF Vâlcea, Olteţul Alunu va înfrunta mai departe lidera Superligii, Flacăra Horezu, pe teren propriu. Aşa cum se cunoaşte, meciul din Cupa României, de la Bărbăteşti, a deschis oficial anul 2018 în fotbalul judeţean, la sfârşitul acestei săptămâni, mai precis sâmbătă şi duminică, 24-25 februarie, fiind programată prima etapă din Liga a IV-a. (N.C.)