AS Bărbăteşti a dispus la limită de Oltul Ioneşti (1-0), într-un meci cu două penaltiuri ratate!

* ambele echipe au irosit câte o lovitură de la 11 metri în repriza secundă, formaţia vizitatoare chiar în ultimul minut de prelungiri (94)

AS Bărbăteşti a debutat cu dreptul în acest an, în Liga a IV-a, după ce a dispus, duminica trecută, pe teren propriu, de Oltul Ioneşti (cu scorul de 1-0). Unicul gol al echipei din comuna administrată de primarul Constantin Bănacu a fost semnat de Mădălin Amărăscu, în prima repriză.

Portarul Florin Opriţa a parat penaltiul din minutul 94 şi le-a adus cele trei puncte fotbaliştilor din Bărbăteşti

Potrivit afirmaţiilor antrenorului Ion Deaconu, victoria a fost obţinută însă cu multă trudă. „Cocoşii” au tremurat până în ultima clipă pentru a-şi trece în cont toate cele trei puncte puse în joc, iar asta deoarece adversarii puteau pleca neînfrânţi de la Bărbăteşti, dacă ar fi transformat în gol lovitura de la 11 metri de care au beneficiat chiar în ultimul minut de prelungiri (94). Penaltiul a fost parat însă de bravul portar Florin Opriţa. Interesant este faptul că, în prealabil, şi AS Bărbăteşti a ratat o lovitură de pedeapsă, prin Alex Cîrjan!
„Am trăit periculos până la final, dar am avut un portar în zi de graţie, Florin Opriţa, care a apărat penaltiul de care adversarii au beneficiat în ultimul minut de joc”, a declarat Ion Deaconu, la final.

Duminica aceasta, „cocoşii” lui Ion Deaconu vor juca pe sinteticul din Zăvoi, cu AS Băile Olăneşti

În următoarea rundă, AS Bărbăteşti va evolua în deplasare, pe terenul sintetic din Zăvoi (Rm. Vâlcea), în compania echipei AS Băile Olăneşti. Meciul va avea loc duminică, 18 martie, de la ora 13.00. Chiar dacă adversarii sunt inferiori în clasamentul Seriei Est din Liga a IV-a, antrenorul Ion Deaconu spune că meciul se anunţă a fi, din nou, foarte greu pentru elevii săi. „În primul rând, duelul va fi dificil pentru noi pentru că se va disputa pe un teren sintetic, suprafaţă de joc cu care noi nu prea suntem obişnuiţi. Apoi, nu trebuie să neglijăm faptul că adversarii s-au întărit considerabil în pauza de iarnă”, a concluzionat oficialul de la AS Bărbăteşti. (N.C.)