Liga IVLiga 6

AS Băile Olăneşti a ratat un penalty în minutul 88 la Buneşti. La loviturile de departajare a avut eficienţă maximă

AS Buneşti a trecut în şaisprezecimile Cupei României de Oltul Drăgoeşti. Îşi dorea să mai producă o victimă. Duminică, 1 martie, a primit vizita echipei AS Băile Olăneşti. În faţa unui public numeros, buneştenii au făcut un joc bun. Sperau să-şi mai asigure un joc oficial până la reluarea returului Ligii a IV-a,dar s-au oprit în optimi. Partida a fost decisă la loviturile de departajare. În timpul regulamentar, ambele formaţii au avut ocazii de a înscrie. Fiecare dintre cele două echipe a lovit câte o dată bara. Mai întâi Tudorică, în minutul 8, apoi ”Dubai” Bogdan Ştefan, după o lovitură liberă. În partea secundă, Răcăreanu şi colegii săi au avut o viteză în plus faţă de adversari, dar nu au reuşit să facă diferenţa. Au avut şansa de a decide soarta calificării în minutul 88. Eugen Stoleriu a provocat un penalti. Şerban a avut o intrare imprudentă. Costinel Ilie şi-a asumat responsabilitatea executării loviturii de pedeapsă. A ratat. De fapt, a apărat portarul Cătălin Ancuţa. Astfel, scorul a rămas ”alb” după 90 de minute.

În prelungiri, AS Băile Olăneşti a schimbat portarul. A intrat între buturi poliţistul George Vîlceanu. La loviturile de departajare, acesta a avut un moment de inspiraţie. A apărat una dintre lovituri, cea executată de jandarmul Andrei Stroe. Intervenţia sa a fost decisivă. A contat şi faptul că toţi jucătorii oaspeţilor desemnaţi să execute lovituri din punctul cu var au fost exacţi. Au marcat: Stoleriu, Andreescu, Simion, Bolovan şi căpitanul ”Bobi” Oprea. Pentru AS Buneşti au punctat căitanul Adi Ancuţa, Bogdan Ştefan şi Dumitru Ene. A ratat doar Stroe. Partida s-a încheiat la scorul de 5-3 în favoarea grupării din staţiune, care va juca, săptămâna aceasta, în sferturile Cupei României. Nicu Mihai, alias ”Moleşeală”, a fost doar ”antrenor” la acest joc. El îşi ispăşeşte pedeapsa după ce i-a făcut franjuri cartonaşul arbitrului Răzvan Mosor. Chiar dacă mai are şi astfel de ”ieşiri în decor”, Mole ”iubeşte” arbitrii. Duminică a oferit mărţişoare întregii brigăzi, formată în totalitate din… fete.