Liga 6

Badiu, înger şi demon pentru Cozia, în partida de pe CSŞ

Sâmbătă, 18 mai, pe terenul CSŞ din nordul Râmnicului, Chimia a dat piept cu Cozia Călimăneşti. Niciuna dintre formaţii nu a reuşit să alinieze cel mai bun „11”. Din tabăra oaspeţilor au lipsit căpitanul Alexandru Ştefan, dar şi Rădulescu, în timp ce Chimia nu i-a avut la teren, printre alţii, pe Nania şi Băiţa. De fapt, de câteva etape, mai exact de când a început play-off-ului, niciuna dintre cele două echipe nu a mai reuşit să strângă toţi jucătorii. Chimia se bazează în ultima vreme pe mulţi dintre fotbaliştii de la echipa a doua, de Liga a V-a. În acest condiţii, nici rezultatele nu au mai fost la fel de bune ca în sezonul regulat. În ciuda condiţiilor, ambele grupări şi-au dorit, însă, să se bucure sâmbătă de succes. Gazdele au plecat cu un avans încă din primele minute. Mai exact, din minutul 3. Cosma a profitat de o greşeală în apărarea Coziei şi a deschis scorul: 1-0. La cinci minute distanţă, oaspeţii au obţinut un penalti. Cătălin Olteanu a evitat egalarea. Răzvan Badiu a ratat din punctul cu var. Au urmat alte ocazii importante, de ambele părţi. Portarii au ieşit în evidenţă. Apoi Cozia a restabilit echilibrul. Acelaşi Badiu şi-a răscumpărat greşeala ratării penaltiului şi a punctat pentru 1-1 în minutul 28. În minutul 63, pe un contraatac al Coziei, Eduard Proteasa, de la Chimia, nu şi-a putut stopa adversarul decât prin fault. A fost eliminat pentru oprirea unei situaţii clare de înscriere a unui gol. În inferioritate, Chimia a rezistat doar până în minutul 80. Tot Badiu şi-a adus echipa în avantaj: 1-2. Imediat, Silviu Rădoi a punctat pentru 3-1 în favoarea oaspeţilor şi a încheiat meciul.

Ilya Aliyeu, singurul stranier din Superliga vâlceană, la ultimul meci în tricoul chimiştilor

Pentru singurul stranier din Superliga vâlceană, Ilya Aliyeu, partida cu Cozia a fost ultima jucată în tricoul Chimiei. Căpitanul formaţiei chimiste se întoarce acasă, în Belarus. Nu pentru mult timp. Ilya va reveni în toamnă în România. Nu la Vâlcea, ci la Bistriţa. Partenera sa de viaţă, handbalista Natallia Vasileuskaya, campioană a României cu SCM Rm. Vâlcea, nu va mai continua la poalele Capelei. Acesta a ajuns la o înţelegere cu Gloria Bistriţa, formaţie care a terminat sezonul pe podium (locul 3) şi a obţinut astfel dreptul de a juca în Cupa EHF. (L.S.)