Atletism

Atletul Gabriel Voicu va reprezenta România la FOTE şi la Mondiale

La prima etapă a Campionatului Naţional de Seniori, Tineret şi Juniori I, de la Piteşti, care a coincis şi cu Universiada, a participat şi elevul Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân”, Gabriel Voicu. Sportivul în vârstă de 16 ani a intrat în concurs în proba de 800 metri. S-a clasat pe locul secund la grand prix, fiind devansat doar de un sportiv de la Steaua Bucureşti, mult mai mare decât el. A terminat cursa cu un timp de 1,52, mai bun decât în precedentele concursuri. Gabriel Voicu, care este pregătit la CNMB de către profesoara Marinela Mirea, şi-a făcut deja baremul pentru Campionatul Mondial de Juniori 2, care se va desfăşura între 12 şi 16 iulie, la Nairobi, în Kenya. De asemenea, atletul vâlcean a fost inclus şi în lotul pentru Festivalul Olimpic al Tineretului European, care va avea loc între 21 şi 29 iulie, la Gyor, în Ungaria. Tot ce trebuie până atunci este să rămână sănătos şi să-şi menţină ritmul la competiţiile interne care urmează. (S.S.)