Atletism

Atletul Gabriel Voicu pleacă în patria celor mai tari alergători din lume, Kenya

Între 12 şi 16 iulie, la Nairobi, în Kenya, se va desfăşura Campionatul Mondial de Juniori II la atletism. La această competiţie, România se va baza pe 24 de sportivi. Dintre ei, doar 10 sunt băieţi. În lot a fost inclus şi atletul vâlcean Gabriel Voicu. Acesta şi-a făcut baremul pentru mondiale pentru proba de 800 metri. Baremul era de 1:54,25, iar Voicu a înregistrat chiar mai puţin decât atât, 1:52,83. Un rezultat apropiat l-a obţinut şi în week-end-ul trecut, la Balcaniada de la Piteşti. Cu 1:52,59, pe 800 de metri, Voicu s-a clasat pe locul 5 la Campionatul Balcanic. În Kenya, elevul profesoarei Marinela Mirea, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, va concura la 800 metri, dar va mai alerga şi în cursa de ştafetă, de 4×400 metri mixt, unde va face echipă cu Alexandru Vlad, Bianca Anton şi Maria Scrob. La întoarcerea de la Nairobi, sportivul vâlcean va continua pregătirea în vederea participării la Festivalul Olimpic al Tineretului European, care va avea loc în Ungaria, la Gyor, între 21 şi 29 iulie. (S.S.)