Atletism

Atletul Gabriel Voicu, medaliat cu bronz la Balcaniadă

Sâmbătă, 10 februarie, la Sofia, în Bulgaria, s-a desfăşurat Campionatul Balcanic de Atletism Indoor pentru juniori I, mai exact pentru sportivii până în 20 de ani. La acest concurs a participat şi vâlceanul Gabriel Voicu. Atletul care săptămâna aceasta va împlini 17 ani a reuşit să urce pe podium în Bulgaria. Acesta a cucerit medalia de bronz după cursa de 800 metri. A fost devansat de un turc şi de un croat. Diferenţa între cei trei a fost minimă. Sportivul pregătit de Marinela Mirea, la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, a alergat cei 800 metri în 1:52.42 (record personal în sală), iar vicecampionul balcanic, în 1:52.12. România s-a clasat pe primul loc la Campionatul Balcanic de la Sofia, la egalitate cu Croaţia. Sportivii din ţara noastră au cucerit, în total, 12 medalii. Pe locul 3 s-a regăsit Bulgaria, cu 11 medalii. La această competiţie au mai participat sportivi din Grecia, Turcia, Slovenia, Serbia, Israel, Moldova şi Bosnia Herţegovina. (S.S.)