Atletism

Atletul Gabriel Voicu, cel mai bun din ţară la 800 metri

În week-end-ul trecut, la Bucureşti, s-a desfăşurat ultima competiţie de atletism din sezonul de sală. În Capitală a avut loc finala Campionatului Naţional de Juniori 2. De la acest concurs, sportivul pregătit de Marinela Mirea, la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, Gabriel Voicu, s-a întors cu titlul naţional. Atletul vâlcean a fost cel mai bun în proba de 800 metri. Acesta a terminat cursa în 1:56.29. Pe locul secund s-a situat Antonio Cuturean, de la LPS Banatul Timişoara (1:58.45), iar ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Sebastian Moldovan, de la LPS Suceava (1:58.56). La întrecerea din Capitală au mai fost prezenţi şi câţiva atleţi de la Drăgăşani. Alexandra Drăghicescu, de la Liceul Tehnologic Brătianu, s-a clasat pe locul 5 în cursa de 3000 metri. Liceul Tehnologic Brătianu a avut reprezentante şi în proba de ştafetă, de 4×400 metri. Irina Zota, Ariana Orza, Alexandra Drăghicescu şi Ioana Vlădulescu au terminat concursul pe locul 8. (S.S.)