Atletism

Atleţii vâlceni şi-au făcut încălzirea pentru finala Campionatului Naţional de seniori, tineret şi juniori I

Sâmbătă, 23 iunie şi duminică, 24 iunie, la Bucureşti s-a desfăşurat cea de-a doua etapă a Campionatului Naţional de Atletism dedicat seniorilor, dar şi celor de la categoria tineret şi juniori I. Bineînţeles, la stadion şi-au făcut prezenţa şi atleţii vâlceni. Aceştia au demonstrat că sunt capabili să obţină rezultate bune la finala sezonului în aer liber. Marius Şerban, sportiv legitimat la clubul Chimia, dar şi la CSM Slatina, s-a clasat pe locul secund la 100 metri plat, cu o performanţă de 10.86, Alexandra Drăghicescu, de la Liceul Tehnologic „Brătianu” din Drăgăşani, a ocupat, de asemenea, locul 2, dar la 1500 metri. Sportiva pregătită de Luminiţa Orza a fost cea mai tânără participantă. Ea a fost devansată de o atletă cu doi ani mai mare decât ea. La Bucureşti a mers şi Alexandra Pufu, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, care a ocupat locul 4 la 400 metri. Alexandra (care este pregătită de către Alina Enescu) a fost depăşită de sportive cu doi, şase şi şapte ani mai mari decât ea. A terminat cursa cu un timp de 58.60. A participat şi la 400 metri garduri, unde a ocupat un loc pe podium (3). Tot la 400 metri garduri, dar la masculin, chimistul Andrei Mărcoiu s-a clasat pe locul 4. Perişăneanca Andreea Necşoiu a câştigat concursul de suliţă, iar Andrei Neagoe s-a clasat pe primul loc la 200 metri. La acest concurs au participat 202 de atleţi, de la 65 de cluburi din ţară. Finala Campionatului Naţional de Atletism pentru Seniori şi Tineret va avea loc peste aproximativ o lună, mai exact pe 26 şi 27 iulie, la Piteşti. (S.S.)