AtletismAlte sporturi

Atleţii vâlceni au cucerit şase medalii la Campionatul Naţional de Juniori 2 de la Piteşti

Duminică, 25 iunie, pe Stadionul „Nicolae Dobrin” din Trivale, s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Atletism pentru Juniori 2. La acest concurs au fost prezenţi sute de sportivi din toată România. Şi judeţul nostru a avut reprezentanţi. Toţi sunt elevi ai Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân”. Aşa cum au obişnuit în ultima perioadă, atleţii vâlceni au fost la înălţime şi la Piteşti. Aceştia au cucerit nu mai puţin de şase medalii. Cele mai bune rezultate le-a înregistrat Gabriel Voicu (care este pregătit de Marinela Mirea), triplu medaliat. Acesta a obţinut titlul naţional la 800 metri şi argintul la 400 metri şi în proba de ştafetă, 100m+200m+300m+400 metri. La ştafetă, în aceeaşi echipă cu Voicu s-au aflat Gheorghe Duţă, Gabriel Nedelcu şi Andrei Mărcoiu. Alexandra Pufu a obţinut titlul de vicecampioană naţională la 400 metri garduri (aceasta este antrenată de Alina Enescu), iar Roxana Popescu, sportivă pregătită de Angela Popescu, a cucerit medalia de bronz la săritura în lungime. Tot de la CNMB a mai concurat şi Andrei Mihăiloiu, care s-a clasat pe locul 5 la înălţime. Atleţii de la Colegiul „Mircea cel Bătrân” au fost însoţiţi la Piteşti de către profesoara Marinela Mirea. În Trivale a fost prezent şi Claudiu Cîrstea, antrenorul de la CS Chimia. Acesta l-a avut în concurs pe Andrei Mărcoiu, care a obţinut medalia de bronz la 400 metri garduri. (S.S.)