Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
AtletismAlte sporturi

Atleţii vâlceni au adus şase medalii României de la Balcaniada de seniori

Vineri, 20 iulie şi sâmbătă, 21 iulie, la Stara Zagora, în Bulgaria, s-a desfăşurat Campionatul Balcanic de Atletism dedicat seniorilor. La acest concurs au participat sute de sportivi, din 16 ţări: Grecia, Serbia, Turcia, Bulgaria, Croaţia, Cipru, Moldova, Bosnia Herţegovina, Muntenegru, Israel, Ucraina, Albania, Armenia, Kosovo, Slovenia şi România. Ţara noastră a fost reprezentată în Bulgaria de 54 de sportivi, printre care şi patru vâlceni: Andrei Neagoe, Ana Maria Roşianu, Andreea Necşoiu şi Alin Firfirică. România a cucerit la Balcaniadă nu mai puţin de 23 de medalii, dintre care 9 de aur, 8 de argint şi 6 de bronz. A fost performera Campionatului Balcanic. Cei patru vâlceni şi-au adus contribuţia la obţinerea a şase medalii.

Andrei Neagoe, triplu medaliat la Stara Zagora

În Bulgaria, fostul elev al Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân”, Andrei Neagoe, a cucerit trei medalii. Cea mai strălucitoare a obţinut-o cu echipa de ştafetă, de la 4×100 metri. Astfel, după ce, cu câteva zile înainte, la Balcaniada de ştafete din Turcia, obţinuse titlul de vicecampioană, realizând şi un record naţional (39,18), echipa de ştafetă a ţării noastre, de 4×100 metri, cu timpul de 39, 48, a luat, de această dată, titlul balcanic. În afară de Neagoe, din echipă au mai făcut parte Costin Homiuc, Alexandru Terpezan şi Petre Rezmiveş. Andrei a concurat şi la individual, în probele de 100 metri şi 200 metri. La 100 metri s-a clasat pe locul 3 (10,42), iar la 200 metri a cucerit titlul de vicecampion balcanic, cu o performanţă de 20,88. A fost devansat de un grec, care a fost notat cu 20,87.

Ana Maria Roşianu, vicecampioană balcanică

După aurul din Turcia, echipa de ştafetă de 4×100 metri a României a cucerit titlul de vicecampioană la Balcaniada de seniori din Bulgaria. Atletele noastre au terminat cursa cu un timp de 45,55. Doar echipa Greciei a fost mai bună. La medalia de argint obţinută la Stara Zagora, din echipa de ştafetă de 4×100 metri a României au făcut parte: Ioana Gheorghe, Roxana Ene, Marina Baboi şi vâlceanca Ana Maria Roşianu, sportivă legitimată la CSM Craiova şi CS Chimia Rm. Vâlcea.

Alin Firfirică, cel mai bun la disc

Alin Firfirică a adunat atâtea medalii în cariera sportivă încât le-a pierdut şi numărul. Acum şi-a mai adăugat încă una în palmares. Vineri, 20 iulie, acesta a cucerit titlul de campion balcanic de seniori la aruncarea discului. A aruncat 63.76 metri. În clasament a fost urmat de un cipriot cu zece ani mai mare decât el, care a aruncat discul la 62,87 metri. Cel de-al treilea clasat, un sportiv din Muntenegru, a obţinut bronzul cu o aruncare de 61,88 metri.

Andreea Necşoiu a luat bronz la suliţă

Deşi are doar 21 de ani, Andreea Necşoiu a reuşit să urce pe podium la Balcaniada de seniori. În Bulgaria, sportiva originară din Perişani a cucerit medalia de bronz la aruncarea suliţei, fiind notată cu 52,24 metri. Întrecerea a fost câştigată de o atletă din Serbia, în timp ce medalia de argint i-a revenit unei sportive din Grecia. (S.S.)