Atletism

Atleţii Gabriel Voicu şi Andrei Mihăiloiu, favoriţi să ia aurul la Naţionalele Indoor de Juniori 2

În week-end-ul trecut, la Bucureşti, s-a desfăşurat prima etapă a Campionatului Naţional de atletism indoor pentru juniori II. La concurs au fost prezenţi şi mai mulţi sportivi de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” din Rm. Vâlcea. Mircea Crina (care este antrenat de Alina Enescu) s-a clasat pe locul 6 la aruncarea greutăţii, Gabriel Nedescu (pregătit de profesoara Marinela Mirea) a obţinut tot locul 6 la 60 metri, iar Gheorghe Duţă a prins finala B la 60 metri.
Dintre vâlceni, cele mai bune rezultate le-au obţinut Gabriel Voicu şi Andrei Mihăiloiu. Elevul Marinelei Mirea, Gabriel Voicu, s-a clasat pe primul loc atât la 400 metri, cât şi la 800 metri. La categoria lui de vârstă, Voicu este considerat unul dintre cei mai buni atleţi din România la aceste probe. El face parte şi din lotul olimpic al ţării noastre, iar în această perioadă „trage din greu” pentru a prinde Festivalul Olimpic al Tineretului European. Andrei Mihăiloiu, sportiv pregătit de profesorul Mihai Despoiu, a câştigat, la Bucureşti, concursul de săritură în înălţime, cu o performanţă de 1,85 metri.
Voicu şi Mihăiloiu vor fi prezenţi şi la finala Campionatului Naţional Indoor de Juniori I, care se va desfăşura la Bucureşti, pe 25 şi 26 februarie. Şansele de a se remarca aici sunt mici, întrucât adversarii lor sunt cu doi-trei ani mai mari. Miza o reprezintă însă finala de la juniori II, care va avea loc pe 11 şi 12 martie, la Bacău. Cei doi atleţi de la CNMB au şanse mari să obţină 3 medalii naţionale, la 400 metri, 800 metri şi la săritura în înălţime, care ar fi primele oficiale din anul 2017, din sezonul de sală. (S.S.)