Atletism

Atleţii Alin Firfirică şi Andrei Neagoe, pe primul loc la Grand Prix-ul de la Piteşti

La finele săptămânii trecute, mai exact sâmbătă, 30 iunie, la Piteşti, pe stadionul „Nicolae Dobrin”, s-a desfăşurat cea de-a treia etapă a Grand Prix-ului de Sărituri, Aruncări şi Alergări. La acest concurs au participat 50 de sportivi (10 la feminin şi 40 la masculin), de la 24 de cluburi. Printre ei s-au regăsit şi vâlcenii Alin Firfirică şi Andrei Neagoe. Ambii au reuşit să se ridice la nivelul aşteptărilor. Firfirică a câştigat concursul de aruncare a discului cu o performanţă de 63,22 metri, iar Neagoe a fost cel mai bun, din nou, la 100 metri (a terminat cursa cu un timp de 10.33). Firfirică este legitimat la CSA Steaua Bucureşti şi CSU Suceava, iar Neagoe, la CSM Slatina şi CSU Piteşti. În cursa de 100 metri, Neagoe l-a avut ca şi adversar, printre alţii, şi pe Marius Şerban, coleg cu acesta la CSM Slatina. Şerban are, însă, dublă legitimare, astfel că în concursuri nu reprezintă doar clubul oltean, ci şi Chimia Rm. Vâlcea. La întrecerea din „Trivale”, Marius Şerban s-a clasat pe locul 3 la 100 metri (cu un timp de 10.78). (S.S.)