Atletism

Atleta Medeea Muşulete, campioană naţională la săritura în lungime şi vicecampioană la 200 metri

* Iosefina Albu, locul 3 la 200 metri

Week-end-ul trecut, la Bucureşti, s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Copii. La acest concurs a fost prezentă şi Medeea Muşulete, atleta clubului Chimia Rm. Vâlcea. Aşa cum a obişnuit în ultima perioadă, sportiva pregătită de Claudiu Cîrstea s-a ridicat la un nivel bun şi la întrecerea de pe stadionul Iolanda Balas Soter. Medeea a cucerit titlul naţional la săritura în lungime, la categoria copii I. Nu a fost singura medalie obţinută în Capitală. Atleta de la poalele Capelei a mai cucerit medalia de argint la 200 de metri. În aceeaşi cursă, prietena cea mai bună a Medeei, colega de bancă de la şcoală, Iosefina Albu, care este legitimată tot la clubul Chimia, a obţinut medalia de bronz. Iosefina este pregătită de către Alina Borţa. (S.S.)