Atletism

Atleta Alexandra Drăghicescu a câştigat argintul la cros, în finala Olimpiadei Gimnaziilor

Vineri, 21 aprilie şi sâmbătă, 22 aprilie, la Botoşani s-a desfăşurat etapa finală a Olimpiadei Gimnaziilor şi a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la Cros. Printre campionii din alte judeţe s-au regăsit şi patru vâlceni. Este vorba despre drăgăşenenii Alexandra Drăghicescu, Dragoş Safta, Sorin Anghel şi Mihaela Simoiu. Dintre aceştia, cel mai bun rezultat l-a înregistrat Alexandra Drăghicescu. După ce a obţinut argintul încampionatul naţional de junioare 3, întrecere organizată de Federaţia Română de Atletism, eleva şcolii „Nicolae Bălcescu”, sportivă care este legitimată, însă, la Liceul Tehnologic „Brătianu”, a cucerit titlul de vicecampioană naţională la cros şi la nivel şcolar. Aceasta a concurat în competiţia dedicată elevilor de gimnaziu. Tot la gimnaziu,dar la masculin, Sorin Anghel, de la Şcoala „Tudor Vladimirescu”, a ocupat locul 27. În competiţia pe licee, Dragoş Safta, de la Colegiul Naţional „Gib Mihăescu”, s-a clasat pe locul 11, iar Mihaela Simoiu (care-şi desfăşoară activitatea şcolară tot la „GibMihăescu”) a terminat cursa pe locul 17. Toţi cei patru atleţi drăgăşeneni sunt legitimaţi la clubul Liceului Tehnologic „Brătianu”. (S.S.)