Athletico Rm. Vâlcea are punctaj maxim după trei etape

În ultima zi din week-end-ul trecut, Athletico Rm. Vâlcea a reuşit să se bucure de cel de-al treilea succes din acest sezon. Râmnicenii au câştigat cu scorul de 4-1 duelul cu Rapid Ursus Stoeneşti. Practic, meciul a fost decis încă din prima repriză, când gazdele au reuşit să „perforeze” poarta adversă de trei ori. După pauză, au mai înscris încă un gol şi au risipit orice urmă de îndoială asupra câştigătoarei. Oaspeţii au punctat o singură dată în această confruntare şi, cu toate că au avut un start bun în partea secundă, nu au putut emite pretenţii la un rezultat pozitiv la Căzăneşti. Pentru Athletico au marcat Alex Oprea şi Ionuţ Costache. Acesta din urmă s-a bucurat de un hattrick. „A fost un meci dificil, cu o echipă ambiţioasă şi bine pregătită. Ne bucurăm pentru cele trei puncte. Sper să o ţinem tot aşa. Ca obiectiv, ne-am propus clasarea pe unul dintre primele trei locuri. De asemenea, ne dorim să consolidăm relaţiile de joc şi de prietenie”, a precizat Alexandru Ghionoiu, unul dintre jucătorii de bază ai celor de la Athletico Rm. Vâlcea. Altfel spus, cu toate că a câştigat toate cele trei partide de până acum, Athletico nu se află pe primul loc în Seria Nord a Ligii a V-a. În fruntea ierarhiei se situează Forestierul Romani. Forestierul şi Athletico au acelaşi număr de puncte, acelaşi golaveraj (+3), însă diferenţa este făcută de golurile marcate. Cei din Romani au 10 înscrise, iar Athletico doar 9.