AS 2009 POPEŞTI – LUCEAFĂRUL PESCEANA 1-0

Victorie cu scandal pentru echipa lui Cătălin Sima

* oficialii Luceafărului au acuzat faptul că AS 2009 Popeşti s-a impus în minutul 97, fiind împinsă de la spate de arbitri

Se înteţeşte lupta pentru supremaţie în Seria a IV-a din ultimul eşalon judeţean. Dacă prima etapă a returului s-a desfăşurat fără scandal, pretendentele la titlu impunându-se discret sau de o manieră categorică în faţa adversarelor (aici este vorba despre Olteţul Zătreni, care a câştigat cu scorul de 9-1 partida cu AS Oteşani), nu acelaşi lucru se poate spune despre runda disputată duminică, 21 martie.

Unul dintre meciurile care a născut controverse a fost cel de la Popeşti, dintre formaţia lui Cătălin Sima şi Luceafărul Pesceana. Gazdele nu au reuşit să-şi impună jocul obişnuit, astfel că s-a creat presiune. AS 2009 Popeşti a obţinut până la urmă cele trei puncte, în prelungirile partidei, dar victoria a fost contestată de oaspeţi, care au pus succesul gazdelor şi pe seama arbitrajului potrivnic. „Am avut trei bare şi alte situaţii de a marca. Dacă echipa din Popeşti era bună, trebuia să ne bată lejer, nu în maniera în care a făcut-o, cu gol în minutul 97. E bătaie de joc ce s-a întâmplat astăzi la Popeşti! Eu mă chinui, mă milogesc la primărie să ne spijine şi pe noi să ţinem echipa asta în campionat şi alţii îşi bat joc de munca noastră. Am fost acuzaţi că am tras pentru Zătreni, dar pentru noi omenia contează. Am forţat doar pentru noi, nu pentru alţii”. Motivul nemulţumirii: „Arbitrul Moldoveanu nu a acordat un cartonaş roşu echipei gazdă pentru un fault în postură de ultim apărător. Apoi, centralul n-a văzut când un jucător de-al nostru a fost lovit cu o sticlă de bere de către un spectator. S-a întâmplat acest lucru la cornerul din care ei au dat golul victoriei. Acesta s-a marcat în minutul 97, deşi arbitrul nu a arătat decât trei minute de prelungire. Am mai făcut şi noi schimbări, dar nu se justifică decizia centralului. A lăsat jocul până când gazdele au reuşit să înscrie. Nu mi s-a întâmplat niciodată aşa ceva. Am plâns de nervi când am ajuns acasă”, a precizat Mirel Dincă, delegatul formaţiei din Pesceana. Antrenorul-jucător al echipei AS 2009 Popeşti a avut, însă, o altă opinie cu privire la modul în care s-a desfăşurat acest meci. „Nu cred că s-a jucat 15 minute din această partidă. Ei au venit cu gândul să rupă jocul, să-l fracţioneze cât mai mult. Sunt nemulţumiţi că au luat gol în ultima fază a meciului. Dacă se încheia 0-0 nu mai ziceau nimic. Dar arbitrul a prelungit corect meciul, pentru că au fost întreruperi ale jocului şi schimbări. Iar despre arbitraj nu ar trebui tocmai ei să vorbească. Eu pot să mă consider nemulţumit de prestaţia centralului, care a fluierat la orice protest al lor. M-a scos şi pe mine din sărite şi am luat cartonaş galben după o lungă perioadă în care n-am mai fost avertizat. Golul a fost înscris corect, în urma unui corner executat de Dima. Eu am recentrat şi Dima a marcat regulamentar. Nu s-a comis nici o infracţiune, n-a fost nimeni lovit. Cei de la Pesceană caută tot felul de mijloace pentru a umbri victoria noastră. Iar despre cartonaş roşu pentru un fault în postură de ultim apărător nici nu poate fi vorba. Faultul s-a produs foarte aproape de linia de margine, la aproximativ 35 de metri de poartă”, a punctat Cătălin Sima.