Liga NationalaHandbal

Antrenament cu public pentru „municipale”! SCM a câştigat „la pas” partida cu CSM Galaţi

La nici 48 de ore distanţă de meciul din turul secund al Cupei EHF, SCM Rm. Vâlcea a disputat o nouă partidă oficială, contând pentru etapa a VI-a din campionatul intern. Marţi, 16 octombrie, de la ora 17.30, în Sala „Traian”, „municipalele” au înfruntat-o pe CSM Galaţi, echipă aflată pe locul 11 în Liga Florilor. Pentru elevele lui Pera jocul a reprezentat o simplă formalitate, un antrenament cu public. SCM a câştigat confruntarea de o manieră categorică, cu scorul de 27-15. Oaspetele au făcut o primă repriză mai bună. În minutul 13, SCM avea doar un gol avans: scor 4-3. S-a distanţat apoi la cinci goluri (8-3 în minutul 17 şi 10-5, în minutul 20). Handbalistele pregătite de Valeriu Costea au redus din handicap (11-9, în minutul 29), dar nu au reuşit să menţină ritmul. Pe finalul primului mitan , gazdele au avut o răbufnire şi au marcat de trei ori consecutiv, prin Badea, Gavrilă şi Vasileuskaya, intrând la pauză pe +5: scor 14-9. În partea secundă, jocul a curs într-o singură direcţie. Replica slabă a adversarelor i-a permis lui Florentin Pera să ruleze întreg lotul şi să le dea minute pe teren inclusiv jucătoarelor tinere. Chiar şi într-o formulă de joc schimbată faţă de alte meciuri, SCM a defilat. În repriza a doua, gălăţencele au marcat doar de şase ori, spre deosebire de SCM, care a punctat de 13 ori. Diferenţa finală între gruparea vâlceană şi cea gălăţeană a fost de 12 goluri: scor final 27-15. Pentru lidera la zi din Liga Florilor a fost cel de-al şaselea succes din campionatul intern. SCM a ajuns, astfel, la un total de 19 victorii (în amicale şi oficiale) consecutive, din vară şi până acum.
În confruntarea cu CSM Galaţi, pentru formaţia de la poalele Capelei au înscris: L. Badea (4), A. Popa (4), I. Glibko (4), N. Vasileuskaya (4), A. Gavrilă (3), R. Băcăoanu (2), A. Fernandez (2), M. Petrovic (1), I. Khouildi (1), Fl. Craiu (1), M. Lopez (1). Cea mai bună marcatoare a oaspetelor a fost A. Sheiko, autoare a cinci goluri.
Pentru SCM, urmează returul din Cupa EHF, cu Kastamonu. Partida din Turcia va avea loc duminică, 21 octombrie, de la ora 17.00. (S.S.)