Antrenament cu public pentru chimiste în derbiul Ligii Naţionale

OLTCHIM RM. VÂLCEA – „U” JOLIDON CLUJ-NAPOCA 44-29
* Oltchim a câştigat categoric partida disputată miercuri, în Sala „Traian”

Deşi nu au venit mai mult de 1000 de spectatori la primul meci disputat de Oltchim pe teren propriu, după vreo trei luni de pauză, campioana a reuşit să-şi îndeplinească obiectivul. Oana Manea şi compania au ţinut cu tot dinadinsul să şteargă imaginea destul de proastă creată după primele partide din campionat şi cele disputate cu Naţionala la Cupa Mondială din Danemarca şi să impresioneze la primul meci disputat în sala modernizată din Rm. Vâlcea, cea care va putea găzdui de acum înainte peste 3000 de suporteri. Jocul practicat de chimiste nu i-a încântat pe spectatori, pentru că s-au mai comis şi greşeli, în faţa unui adversar care şi-a arătat limitele, însă a fost cu siguranţă, mult mai bun decât cel practicat de elevele lui Voina în precedentele partide, de după turneele din Germania. Doar 15 minute s-a menţinut echilibrul între primele două clasate din Liga Naţională, din sezonul trecut. „U” Jolidon Cluj, vicecampioana en-titre, a părut depăşită de jocul considerat derby-ul acestei ediţii de campionat. După primul sfert de oră a cedat iniţiativa. Gheorghe Covaciu a încercat să le resusciteze şi a cerut time-out, în minutul 15, la scorul de 11-8 pentru gazde, însă timpul de odihnă nu le-a ajutat pe ardelence, care timp de cinci minute nu au izbutit să perforeze poartă apărată de „Toto” Tolnai. Astfel, chimistele au ajuns la un avantaj de şase goluri (14-8) şi au spulberat emoţiile. În continuare jocul a curs în favoarea vâlcencelor. Managarova, Chirilă, Ozel (şi Fiera uneori), Manea, Elisei şi Jovanovic au dictat ritmul partidei şi au făcut ca Oltchim să conducă la pauză cu şapte goluri (scor 21-14).

Ardelencele n-au pus probleme nici în actul secund

Nici în partea secundă gruparea pregătită de Gheorghe Covaciu nu s-a ridicat la nivelul aşteptat. A continuat să fie doar un sparring-partner pentru Oltchim, care a reuşit prin acest meci să-şi facă un antrenament bun înaintea debutului în noul sezon al Ligii Campionilor. Gruparea vâlceană a încercat să facă şi spectacol, însă a reuşit mai mult să majoreze diferenţa pe tabelă, nu neapărat să uimească prin execuţii. Au existat totuşi, câteva goluri marcate în urma unor execuţii pretenţioase. Stanca a fost, ca de obicei, la datorie, şi a punctat din toate poziţiile. Ea a jucat, însă, doar în repriza secundă. În partea a doua a jocului au mai fost folosite, de asemenea, Vizitiu, Nechita, Maier şi Curea, ca noutăţi, faţă de jucătoarele care evoluaseră în prima repriză. Doar Geiger n-a intrat deloc în jocul cu Universitatea. De fapt, nici nu a fost nevoie de forţe proaspete. Cele care au fost aruncate în luptă de Radu Voina, Aurelian Roşca şi Steluţa Luca, au reuşit să majoreze diferenţa pe tabelă. De la şapte goluri s-a ajuns la o diferenţă de 15 goluri. Partida s-a terminat la scorul de 44-29 pentru gruparea chimistă, care astfel a reuşit să-şi spele imaginea şi să debuteze cu un succes concludent la debutul în sala modernizată din Rm. Vâlcea.
Pentru Oltchim au marcat: Ozel (6 goluri), Stanca (6), Jovanovic (6), Chirilă (6), Ardean (5), Manea (4), Curea (3), Fiera (3), Vizitiu (3), Managarova (2).