Atletism

Andrei Neagoe a obţinut aurul la patru probe din cadrul Universiadei de la Piteşti

* atletul vâlcean va reprezenta România la Campionatul Mondial Universitar de la Taipei

În week-end-ul trecut, la Piteşti, s-a desfăşurat prima etapă din cadrul Campionatului Naţional de Seniori, Tineret şi Juniori I la atletism, din sezonul în aer liber. De asemenea, a avut loc şi Campionatul Naţional Universitar. La acestea concursuri au fost prezenţi sute de sportivi din toată ţara. Printre competitori s-a regăsit şi Andrei Neagoe, atlet pregătit şi promovat în sportul de performanţă de către profesoara Angela Popescu, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Acesta s-a aflat într-o formă bună în Trivale, unde a reuşit să cucerească patru titluri de campion universitar la probele la care a participat în calitate de student al Universităţii din Piteşti. Neagoe s-a impus la Universiadă în cursa de 200 metri, a câştigat concursul de la săritura în lungime, dar şi ştafeta de 4×100 metri, unde a făcut echipă cu Pavel Nichituş, Marian Glişcă, dar şi cu Ionuţ Piţigoi, un alt sportiv format la CNMB. De asemenea, Neagoe a triumfat şi în cursa de 100 metri a Campionatului Naţional Universitar. Tot la 100 de metri, dar la Grand Prix, Andrei s-a clasat pe locul secund. Atletul vâlcean se mai poate mândri cu faptul că a obţinut cel mai bun rezultat din concurs (dintre toţi competitorii, de la masculin), conform tabelului de punctaj al IAAF. Prestaţia de la lungime (unde a avut o săritură de 7,63 metri) i-a asigurat această performanţă. În urma reuşitelor din Trivale, Andrei Neagoe va avea posibilitatea să reprezinte România şi la Campionatul Mondial Universitar. Acesta va avea loc în Taipei, în luna august a acestui an. (S.S.)