Atletism

Andrei Neagoe a câştigat Cupa României şi Universiada, la 100 metri şi 200 metri

În week-end-ul trecut, la Piteşti s-a desfăşurat prima etapă a Campionatului Naţional de Atletism şi Probe Combinate pentru seniori, tineret şi juniori I. Totodată, concursul a contat pentru Cupa României, dar şi pentru Campionatul Universitar, respectiv pentru Campionatele Şcolare. Pe stadionul din Trivale au fost prezenţi şi câţiva sportivi vâlceni. Andrei Neagoe, atlet plecat din curtea Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân”, a reuşit să se remarce în probele de 100 metri plat şi 200 metri. A câştigat Cupa României şi Universiada. Multiplul campion al României a terminat cursa de 100 metri cu o performanţă de 10.42, în timp ce la 200 metri s-a oprit la 21.04. Tot la Piteşti, Gabi Voicu, de la CNMB şi CSM Bucureşti, a câştigat „Şcolarele” la 800 metri, cursă pe care a terminat-o în 1:51.85. Drăgăşăneanul Ionuţ Drăguşin a luat argintul la Piteşti, cu echipa de ştafetă, de 4×400 metri, a Universităţii Craiova. La individual, Ionuţ a terminat cursa de 1500 metri pe locul 3. (S.S.)