AtletismAlte sporturi

Andreea Necşoiu, Alin Firfirică şi Andrei Neagoe, medaliaţi cu aur la Campionatele Internaţionale de Atletism ale României

La sfârşitul săptămânii trecute, la Cluj-Napoca, s-au desfăşurat Campionatele Internaţionale de Atletism ale României, competiţie la care au participat sportivi din elita atletismului românesc, precum şi din afara ţării (din Armenia, Turcia, Moldova, Bulgaria, Germania, Israel şi Serbia). În total, la start s-au regăsit 252 de atleţi (159 la masculin şi 93 la feminin). Printre competitori s-au regăsit şi vâlcenii Andreea Necşoiu, Alin Firfirică şi Andrei Neagoe. Toţi trei au reuşit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Andreea Necşoiu, sportivă originară din Perişani, care a concurat la Cluj-Napoca pentru CSM Braşov, a câştigat concursul de aruncare a suliţei. Andreea a înregistrat şi un record personal, cu o aruncare de 53.82 metri. Aceasta s-a situat pe locul 3 la aruncarea greutăţii.
Andrei Neagoe, sportiv plecat de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, a cucerit, de asemenea, două medalii. A luat aur la 200 metri (cu o performanţă de 20.93) şi argint cu echipa de 4×100 metri, de la CSM Slatina. Cursa de 100 metri a terminat-o pe locul 4.
La disc, sportivul clubului Steaua Bucureşti şi al CSU Suceava, Alin Firfirică, a fost din nou cel mai bun. „Firfi” s-a apropiat iar de pragul de 65 metri. A aruncat discul la 64,40 metri, înregistrând cel mai bun rezultat al sezonului. Această performanţă nu i-a adus doar titlul de campion internaţional, ci i-a asigurat şi prezenţa la Campionatul European de la Berlin. De asemenea, atletul vâlcean a câştigat şi un premiu în bani, în valoare de 200 euro. Federaţia Română de Atletism a recompensat financiar primele trei performanţe de la Campionatele Internaţionale, conform tabelei internaţionale de punctaj. Astfel, pe primul loc s-a clasat un turc, la săritura în înălţime, pe locul 2 s-a regăsit Andreea Panţuroiu (la triplusalt), iar Firfirică, la disc, cu 1141 de puncte, a ocupat locul 3. Turcul a luat 600 euro, iar ocupanta locului secund – 400 euro. (S.S.)