Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
AtletismAlte sporturi

Andreea Necşoiu, Alin Firfirică şi Andrei Neagoe, campioni universitari!

La sfârşitul săptămânii trecute, pe 19 şi 20 mai, la Piteşti, s-a desfăşurat prima etapă din cadrul Campionatului Naţional de Atletism pentru Seniori, Tineret şi Juniori I, dar şi finala Campionatului Naţional Universitar. Ca de obicei, atleţii vâlceni au fost la înălţime. Cele mai bune rezultate le-a înregistrat Andrei Neagoe, un fost elev al Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân”, care a cucerit două titluri universitare, pentru Universitatea din Piteşti, unde este student. Neagoe a fost cel mai bun atât în cursa de 100 metri plat, cât şi la 200 metri plat. În proba de ştafetă, de 4×100 metri, CSU Piteşti s-a clasat pe locul secund, şi tot pe 2 la 4×400 metri. Titlul de campioană universitară a ajuns şi la Andreea Necşoiu. Aceasta a câştigat proba de aruncare a suliţei (cu o performanţă de 50,91 metri), iar la aruncarea greutăţii, a obţinut medalia de bronz. Andreea, sportivă originară din Perişani, a reprezentat, la Piteşti, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu. Bineînţeles, dintre competitori nu putea lipsi Alin Firfirică. Atletul vâlcean, student la Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava, a obţinut aurul la Universitare, la aruncarea discului (59,19 metri) şi argintul la aruncarea greutăţii. Un alt vâlcean, Gabriel Voicu, încă elev la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, unde este pregătit de Marinela Mirea, s-a clasat pe locul 3 la seniori, la 800 metri. (S.S.)