Acasă Diverse Andra și Pepe, cap de afiș la Zilele Imnului Național

Andra și Pepe, cap de afiș la Zilele Imnului Național

352
0

Programul Zilelor Imnului Naţional 2018

Vineri, 27 iulie

orele 9.00-13.00, Stadionul Zăvoi – ”Cupa Imnului” la fotbal juvenil
ora 10.00, Pasaj subteran Cozia – Deschiderea oficială a Concursului Naţional de Navomodele “Cupa Râmnicului” ed. a XI-a; expoziţie de navomodele
ora 11.00, Primăria municipiului – Colocviul ”Revoluţia de la 1848 – prefigurare a Unirii Principatelor Române din 1859 şi a Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918”
ora 14.00, Colegiul Naţional ”Mircea cel Bătrân” – ”Cupa Imnului” la streetball
ora 15.00, Lacul Zăvoi – Proba de îndemânare în cadrul Concursului Naţional de Navomodele “Cupa Râmnicului” ed. a XI-a
orele 16.00 – 20.00, Stadionul Zăvoi – ”Cupa Imnului” la fotbal juvenil
ora 18.00, Consiliul Judeţean Vâlcea, Galeria ”Constantin Iliescu” – Vernisajul expoziţiei ”Semne şi semnificaţii plastice – 50 de artişti pentru Centenar”
ora 19.00, Stadionul Zăvoi, teren CSM II – Finala ”Cupei Imnului” la fotbal
ora 19.00, Splaiul Independenţei – Concert de muzică populară cu artişti locali, Alexandra Dicu, Orchestra ”Rapsodia Vâlceană”, Alin Pavelescu, Irina Loghin, Nicuşor Iordan, Ana Maria Iorga, Constantin Enceanu
ora 20.00, Lacul Zăvoi – Demonstraţie de navomodele în cadrul Concursului Naţional de Navomodele “Cupa Râmnicului” ed. a XI-a
ora 21.15, Scuarul Mircea cel Bătrân – Deschiderea Festivalului de Film ”CineVil”, ediţia a VIII-a, prezintă Irina Margareta Nistor: proiecţia filmului “Ghinionistul” (comedie, 2018, 90 min.), regia Iura Luncaşu, cu Vlad Logigan, Radu Gabriel, Gheorghe Visu; proiecţii de scurt-metraje româneşti*

Sâmbătă, 28 iulie

ora 9.00, Lacul Zăvoi – Proba de îndemânare în cadrul Concursului Naţional de Navomodele “Cupa Râmnicului” ed. a XI-a
orele 9.00 – 13.00, Stadionul Zăvoi – ”Cupa Imnului” la fotbal juvenil
ora 11,00, Colegiul Naţional ”Matei Basarab” – ”Cupa Imnului” la crocket
ora 11.00, Parcul Zăvoi – Deschiderea Târgului Meşterilor Populari din România
orele 16.00 – 20.00, Stadionul Zăvoi – ”Cupa Imnului” la fotbal juvenil
ora 17.00, Biblioteca Judeţeană ”Antim Ivireanul” – Vernisajul expoziţiei de pictură a Taberei de creaţie ”La Râmnic”, ed. a VII-a
ora 18.00, Muzeul de Artă ”Casa Simian” – Expoziţie retrospectivă de pictură Lidia Nancuischi
ora 18.00, Parcul Zăvoi – ”Cupa Imnului” la patine cu role
ora 18.30, Scuarul Mircea cel Bătrân – Spectacolul ”Imnul Naţional – cântecul sub care s-a făcut Unirea” – participă ansamblurile şi corurile de copii ”Perla” al Centrului Bucovinean de Artă pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale din Cernăuţi – Ucraina, ”Busuioc” şi ”Cucorenii” ale Centrului Raional de Copii ”Universul” din Cahul – Republica Moldova, ”Angel Voices” şi ”Cantus” din Râmnicu Vâlcea*
ora 19.00, Splaiul Independenţei – Concert de muzică pop-rock cu artişti locali, formaţia Prometeu, Pepe şi Andra
ora 19.00, Lacul Zăvoi – Demonstraţie de navomodele în cadrul Concursului Naţional de Navomodele “Cupa Râmnicului” ed. a XI-a
ora 20.00, Galeria Cozia Pasaj 2 – Expoziţia de fotografie ”La Conac” a Fotoclubului ”Floarea de Colţ”
ora 21.00, Galeria Cozia Pasaj 1 – Expoziţia de grafică/pictură Mircea Nechita; Lansarea albumului de artă Mircea Nechita
ora 21.15, Scuarul Mircea cel Bătrân – Festivalul de Film ”CineVil”, ed. a VIII-a: proiecţia documentarului “Marea Unire – România, la 100 de ani” (2018, 80 min.), realizat de AGERPRES; proiecţii de scurt-metraje româneşti*
ora 24.00, Galeriile ARTEX – Salonul Judeţean de Artă

Duminică, 29 iulie
”RÂMNICUL IMNULUI NAŢIONAL”

ora 9.00, Stadionul Zăvoi, teren CSM II – ”Cupa Imnului” la fotbal – copii
orele 10.00 – 20.00, Parcul Zăvoi – Târgul Meşterilor Populari din România
ora 10.00, Parcul Zăvoi (Amfiteatrul) – Spectacol de animaţie coregrafică pentru copii cu personaje de poveste
ora 10.00, Primăria municipiului – Şedinţa Consiliului Local dedicată Zilei Imnului Naţional
ora 11.00 – Parada Festivă pe traseul Primăria Municipiului – Biserica Toţi Sfinţii – Casa Memorială ”Anton Pann” – Parcul Zăvoi
ora 11.30, Parcul Zăvoi – Ceremonial militar-religios, alocuţiunile oficialităţilor. Intonarea Imnului Naţional ”Deşteaptă-te, române!”, cu participarea Corului ”Euphonia”
ora 19.00, Splaiul Independenţei – Concert de muzică pop-rock cu artişti locali, Lambrino Band, Lidia Buble şi Vunk
ora 19.30, Scuarul Mircea cel Bătrân – Concert eveniment susţinut de Filarmonica ”Ion Dumitrescu”. În deschidere: recital susţinut de elevii laureaţi ai Liceului de Arte ”Victor Giuleanu”. Participă: Corul ”Euphonia” – dirijor Aurel Poenaru şi Orchestra Simfonică a Filarmonicii ”Ion Dumitrescu” – dirijor Florin Totan; din program: lucrări corale de mare popularitate, ”Jocuri Vâlcene” – de Mircea Cristescu, ”Rapsodia I” – de George Enescu*
ora 20.30, Splaiul Independenţei – prezentarea echipei de handbal feminin Sport Club Municipal Râmnicu Vâlcea
ora 21.15, Scuarul Mircea cel Bătrân – Festivalul de Film ”CineVil”, ed. a VIII-a: proiecţia filmului “Dimineaţa care nu se va sfârşi” (dramă, 2017, 95 min.), regia Ciprian Mega, cu Valeriu Andriuţă, Ela Ionescu, Valer Dellakeza, Ovidiu Crişan; proiecţii de scurt-metraje româneşti*
ora 22.00, Splaiul Independenţei – Foc de artificii

* în caz de vreme nefavorabilă, evenimentul se ţine în Sala Mare a Consiliului Judeţean Vâlcea

Parteneri: Asociaţia Judeţeană ”Sportul pentru Toţi”, Asociaţia ”Fabrica de Evenimente”, Asociaţia ”PLOPART”, Biblioteca Judeţeană ”Antim Ivireanul”, Centrul de Instruire pentru Geniu, EOD şi Apărare CBRN ”Panait Donici”, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea, Colegiul de Silvicultură şi Protecţia Mediului Râmnicu Vâlcea, Consiliul Judeţean Vâlcea, Filarmonica ”Ion Dumitrescu”, Forumul Cultural al Râmnicului, Fotoclubul ”Floarea de Colţ”, Fundaţia ”Vaideenii”, Liceul de Arte ”Victor Giuleanu”, Muzeul Judeţean ”Aurelian Sacerdoţeanu”, Palatul Copiilor, Sport Club Municipal, Şcoala de Belle-Arte Râmnicu Vâlcea, Teatrul Municipal ”Ariel”, Uniunea Artiştilor Plastici – filiala Vâlcea