Amicale de lux pentru naţionala de handbal feminin

* la finele săptămânii trecute, România a înfruntat naţionalele Voina Radu (2)similare ale Rusiei, Croaţiei şi Norvegiei

Naţionala de handbal feminin a ţării noastre şi-a început săptămâna trecută campania de pregătire pentru turneul final al Campionatului Mondial din China. După ce s-au reunit duminică, 15 noiembrie, în Capitală, într-o componenţă redusă (doar 17 jucătoare), iar luni au efectuat vizita medicală, tricolorele s-au deplasat pentru 48 de ore într-un cantonament de relaxare la Sinaia, sub comanda antrenorilor Radu Voina şi Vlad Caba.
Dintre cele 17 handbaliste prezente la reunire, nu mai puţin decât 11 au provenit din echipa Oltchim-ului care jucase cu o zi înainte în Rusia, împotriva Zvezdei Zvenigorod, acestora alăturându-se alte două vâlcence (portarul Mihaela Smedescu şi interul Clara Vădineanu), precum şi patru handbaliste care evoluează în campionatul intern: Melinda Geiger, Ada Moldovan, Mihaela Tivadar şi Camelia Bârsan. De la „prima strigare” au lipsit motivat „stranierele” Cristina Vărzaru, Carmen Amariei şi Florentina Stanciu, angrenate cu echipele lor de club în competiţiile interne din Danemarca şi Islanda.

Turneul din Norvegia, important pentru tricolore

Handbalistele române au fost prezente, la finele săptămânii trecute, la Trondheim, în Norvegia, la o interesantă competiţie cu caracter amical, care a contat ca un ultim turneu de pregătire înaintea „marelui bal” din China. Întrecerea, care a avut loc între 20 şi 22 noiembrie, a adunat la start alte trei echipe, aflate de asemenea în febra pregătirilor pentru Mondialul asiatic. Astfel, în afara României, au mai fi prezente la acest puternic turneu amical – denumit Moberlingen Cup – selecţionatele Rusiei (câştigătoarea ultimelor două ediţii ale Campionatului Mondial, desfăşurate în 2005 şi 2007), Norvegiei (campioană olimpică şi europeană en-titre), precum şi Croaţiei.
Conform programului stabilit de organizatorii turneului din Norvegia, vineri, 20 noiembrie, tricolorele au înfruntat naţionala Rusiei, pregătită de celebrul tehnician Evgheni Trefilov, în faţa căreia au pierdut cu 33-31. Ulterior, sâmbătă, 21 noiembrie, elevele lui Radu Voina au întâlnit echipa ţării gazdă, Norvegia, şi de această dată fiind nevoite să se recunoască învinse (34-31). În fine, duminică, 22 noiembrie, fetele noastre au disputat şi ultimul meci, împotriva naţionalei Croaţiei, pe care l-au câştigat cu 28-26.
Una peste alta, prin evoluţii, dar mai ales prin rezultatele înregistrate la Mobelringen Cup, naţionala de handbal feminin a îndeplinit în fond dorinţa selecţionerului Radu Voina, care declarase înainte de plecarea spre Norvegia: „Nu vrem să facem figuraţie în Norvegia, dar nu trebuie să uităm scopul principal: fără accidentări. Le vom da o şansă tuturor jucătoarelor”. Cele două înfrângeri la limită, precum şi victoria muncită cu Croaţia evidenţiază faptul că într-adevăr România a abordat doar ca pe unul de pregătire şi nicidecum de performanţă.

Din nou, înfrângere cu Rusia

La fel cum s-a întâmplat la Cupa Mondială desfăşurată în septembrie la Aarhus, în Danemarca, atunci când elevele lui Trefilov s-au impus lejer, cu 35-25, România nu a depăşit nici de această „complexul rus”. Campioanele mondiale au condus încă din primele minute de joc, s-au distanţat confortabil pe tabela de marcaj, iar apoi au „fiert la foc rece” o naţională română care a intrat greu în meci. După 3-10 (minutul 10), 4-12 (minutul 15) şi 6-15 (minutul 20), româncele au jucat din ce în ce mai bine şi s-au apropiat până la 14-16 în minutul 25. Până la urmă, româncele au intrat cu un handicap totuşi onorabil la vestiare (15-19), însă n-au fost capabile să răstoarne soarta partidei în repriza secundă, deşi s-au apropiat până la 26-27 în minutul 50. Scorul final a fost favorabil jucătoarelor pregătite de Evgheni Trefilov (33-31). În acest prim meci, cele mai multe goluri pentru naţionala României au fost marcate de Cristina Vărzaru (11), restul reuşitelor purtând semnătura jucătoarelor Ionela Stanca (6), Cristina Neagu (4), Ramona Maier (2), Iulia Puşcaşu (2), Narcisa Lecuşanu (2), Adina Fiera (2), Mihaela Tivadar (1) şi Adriana Nechita (1).

Norvegia ne-a bătut în zece minute

Cu celebra antrenoare Marit Breivik doar în tribună, Norvegia a suferit enorm în faţa României. Tricolorele au condus la pauză cu 18-15, s-au aflat în avantaj până prin minutul 51, atunci când nordicele au egalat situaţia pe tabela de marcaj (28-28), însă n-au avut maturitatea necesară să câştige acest duel, aşa cum s-a întâmplat la Cupa Mondială din Danemarca, atunci când România a învins campioana olimpică şi europeană en-titre, cu scorul de 28-27. De această dată, scorul final a fost favorabil nordicelor (34-31), cea mai prolifică jucătoare română fiind Clara Vădineanu (11 goluri). Au mai înscris pentru România: Ionela Stanca (4 goluri), Adina Fiera (4), Cristina Neagu (3), Ada Moldovan (3), Iulia Puşcaşu (2), Florina Bârsan (2), Ramona Maier (1) şi Adriana Nechita (1).

Victorie la limită în faţa Croaţiei

Singura victorie a României la turneul din Norvegia a fost obţinută în dauna echipei Croaţiei, la capătul unui meci foarte încrâncenat. De această dată, rolurile s-au inevrsat faţă de partida cu Norvegia. Româncele au fost cele conduse permanent pe tabela de marcaj, încă din primul sfert de oră, la pauză croatele având de asemenea două goluri în plus: 13-11. În repriza secundă, croatele au avut chiat şi cinci goluri în plus )23-18 în minutul 46), dar spre final, tricolorele au revenit miraculos şi au câştigat acest duel cu scorul de 28-26. În acest meci, Ramona Maier a fost jucătoarea care a înscris cele mai multe goluri pentru România (9). Au mai marcat pentru tricolore: Narcisa Lecuşanu (3 goluri), Ada Moldovan (3), Clara Vădineanu (3), Cristina Vărzaru (2), Camelia Bârsan (2), Adriana Nechita (2), Iulia Puşcaşu (1), Cristina Neagu (1), Adina Fiera (1) şi Oana Manea (1).

Carmen Amariei nu a fost prezentă la Trondheim

Inclusă de antrenorul Radu Voina în lotul lărgit al României, Carmen Amariei nu a putut să fie alături de tricolore la turneul de la Trondheim. Interul de la FCK Handbold Copenhaga, acolo unde este antrenată de celebra Anja Andersen, a întârziat motivat la convocare, deoarece la finele săptămânii trecute a mai avut de disputat un meci în campionatul Danemarcei cu echipa de club la care evoluează în prezent.

„Mobelringen Cup” – Trondheim (Norvegia)