Alutus Sălătrucel, la un gol distanţă de podiumul Seriei Nord a Ligii a V-a

Formaţia coordonată de Adrian Drăghici, Alutus Sălătrucel, are planuri mari pentru acest sezon. Îşi doreşte o clasare care să-i permită promovarea în Liga a IV-a. Este în grafic! Duminică, 5 noiembrie, a obţinut o victorie importantă, care a apropiat-o la doar un gol distanţă de podiumul Seriei Nord a Ligii a V-a. Gruparea din Sălătrucel s-a impus cu scorul de 5-1 în faţa unei alte pretendente la primele locuri, Tineretul Surpatele. Oaspeţilor nu le-a ieşit nimic în acest meci. Alutus a deschis scorul în minutul 12, prin Raul Miciuru, iar în minutul 15 avea deja 2-0. Claudiu Filigean a majorat avantajul echipei sale. În minutul 35, acelaşi jucător a ratat însă un penalti şi astfel şi şansa de a duce scorul la 3-0 şi de a risipi orice emoţie în privinţa învingătoarei. Nu a înscris el, dar în minutul 46 l-a salvat Miciuru, care şi-a trecut în cont „dubla”. În partea secundă a întâlnirii pe lista marcatorilor şi-a trecut numele şi Florin Stîrcu, jucător care în sezoanele precedente a evoluat în Superligă, la două dintre echipele aflate pe podium în acest moment, Viitorul Dăeşti şi Cozia Călimăneşti. În afara golului (din penalti), acesta a mai reuşit şi un „assist”. Cireaşa pe tort a pus-o, însă, Mădălin Moraru, care, în minutul 77, a majorat diferenţa la 5-0. Partida s-a încheiat la scorul de 5-1. Singura reuşită a oaspeţilor i-a aparţinut lui Ilie Vişan, care a marcat din punctul cu var. În urma acestui succes, Alutus Sălătrucel a ajuns la un total de 15 puncte. Ar fi putut urca pe locul 3, însă ocupă în acest moment locul 4, fiind devansată de Montana Iz. Rece, formaţie care are un golaveraj mai bun (30-15, faţă de 38-24), asta şi pentru că în runda aceasta i-a prins într-o formă slabă pe cei de la ACS Vâlcea Sport, pe care i-a învins de o manieră mai mult decât categorică, cu 9-0.
În penultima etapă din 2017, trupa lui Adi Drăghici are parte, din nou, de un adversar incomod. Pe teren propriu, Alutus Sălătrucel va primi celei de-a şasea clasate, Oltul Dăeşti, iar apoi se va deplasa pe terenul liderei, Atletico Rm. Vâlcea.