Alutus Sălătrucel a condus cu 4-0 în derby-ul cu Tineretul Surpatele! Meciul s-a încheiat la egalitate

În week-end-ul trecut, în ultima etapă din 2018 din Seria Nord a Ligii a V-a, la Surpatele, în comuna Frânceşti, s-a disputat derby-ul dintre Tineretul, din localitate şi Alutus Sălătrucel. Oaspeţii au făcut o primă repriză bună. Au condus cu 4-0. Pe finalul acesteia, gazdele au redus din handicap: 4-1. Dată fiind desfăşurarea jocului şi evoluţia scorului, trupa lui Adi Drăghici nici nu concepea că ar putea rata victoria. Gazdele au reuşit, însă, în partea secundă, o revenire de senzaţie. De la 4-0, 4-1 şi 5-2 pentru oaspeţi, s-a făcut 5-5. Echipa din Surpatele a marcat golul egalizator în minutul 90. Pentru Alutus au punctat în acest meci: Alin Albu (de două ori), Rizea, Miciuru şi Sorin Niţă. „Nici nouă nu ne vine să credem că am ratat cele trei puncte după avantajul pe care l-am avut! Gazdele au jucat destul de tare, iar în partea secundă am fost nevoiţi să facem nişte schimbări. Soare şi Miciuru s-au accidentat. Lucrurile nu au mai funcţionat aşa cum ne-am fi dorit. Din păcate, am plecat de la Surpate cu un singur punct, deşi am avut jocul în mână. Tot în genul acesta am mai pierdut alte două puncte la Oteşani. Acolo am fost egalaţi în minutul 88. Dacă am fi câştigat acum cu Tineretul Surpatele, am fi rămas la doar cinci puncte în spatele celor de la Dăeşti, o diferenţă care putea fi anulată în retur. Acum ne despart şapte puncte de primul loc. Oricum, noi vom continua să ne luptăm pentru o poziţie cât mai bună în clasament şi în primăvară, când se va relua campionatul. Meciurile grele, cu Romani, Surpatele, Chimia, le vom avea acasă, la Sălătrucel. Sper să ne recuperăm atunci punctele pierdute în tur. Cu Dăeşti-ul vom juca în deplasare. Nu este exclusă o surpriză din partea noastră”, a spus Adi Drăghici, reprezentantul formaţiei Alutus Sălătrucel, după remiza cu Tineretul Surpatele. Alutus Sălătrucel mai are de jucat, în acest an, un meci oficial în Cupa României. Anul trecut a ajuns până în optimi, fiind eliminată de Flacăra Horezu, campioana Superligii, formaţie care acum se află pe primul loc în Seria a III-a a Ligii a III-a. Acum, în etapa a doua a fazei judeţene a Cupei României, Alutus Sălătrucel va juca, pe teren propriu, cu ultima clasată din Seria Nord a Ligii a IV-a, ACS Vâlcea Sport.