Atletism

Alin Firfirică, medaliat cu aur la Cupa Europei de Aruncări din Insulele Canare

Sâmbătă, 11 martie, atletul vâlcean Alin Firfirică a obţinut o nouă performanţă la aruncarea discului. Sportivul legitimat în prezent la cluburile CSU Suceava şi Steaua Bucureşti a reuşit să cucerească medalia de aur la Cupa Europei de Aruncări Lungi, care se desfăşoară, de această dată, în Insulele Canare. Alin a obţinut titlul la categoria tineret. Ascensiunea sa din ultimii ani a fost una evidentă. În 2015, la aceeaşi competiţie, a luat bronzul, anul trecut, la Arad, argintul, iar acum a cucerit şi cea mai râvnită medalie. S-a clasat pe primul loc cu o aruncare de 59,62 metri. Pe locul secund s-a clasat un islandez, care a aruncat 59.33 metri. În total, la această categorie au concurat 15 aruncători. Cu siguranţă, „Firfi” poate mai mult de atât. A demonstrat acest lucru recent, la Naţionale, unde, de asemenea, a fost cel mai bun, dar cu o aruncare de 61,17 metri. Însă, cel mai bun rezultat al său datează din 2016, când în Potugalia a aruncat 65,03 metri, doborând astfel recordul naţional care fusese înregistrat cu zece ani înainte. În altă ordine de idei, tot în Insulele Canare, la Cupa Europei, se mai află o vâlceancă. Este vorba despre Andreea Necşoiu, perişăneancă la origini. Aceasta e legitimată la clubul CSM Braşov. Săptămâna trecută, Andreea a cucerit titlul naţional la aruncarea suliţei, la tineret şi argintul la seniori, cu o performanţă de 47.07 metri. (S.S.)