Liga 6

Alexandru Manu a readus-o pe DCM Rm. Vâlcea în lupta pentru play-off

Deşi a pornit cu speranţe mari în Superligă, DCM Rm. Vâlcea nu a avut tocmai rezultatele dorite în primele runde din acest sezon. În cinci etape a obţinut cinci puncte, iar apoi a urmat o serie neagră, cu patru înfrângeri consecutive. „Nu am jucat rău, dar am avut ghinion. În afară de Dăeşti şi a doua repriză cu Cozia Călimăneşti, nu a fost vreo altă echipă care să ne domine copios”, a spus sponsorul DCM-ului, Dorinel Bălău, cu privire la evoluţia echipei sale din prima parte a campionatului. Deşi ajunsese în zona retrogradării, jucătorii de la DCM au reuşit să redreseze corabia. Au câştigat ultimele două meciuri, 3-0 cu Tomşani şi 3-1 la Orleşti. DCM a ajuns, astfel, la un total de 11 puncte acumulate şi e la doar cinci distanţă de ultimul loc care asigură prezenţa în play-off. Un aport important la câştigarea ultimelor două jocuri l-a avut atacantul Alexandru Manu. La Orleşti, acesta a fost autorul unei „duble”. Deşi a avut ocazii, DCM a pierdut prima repriză cu scorul de 1-0, însă a câştigat-o pe cea de-a doua cu 3-0. În afară de Manu, pentru oaspeţi a mai înscris la Orleşti şi Alexandru Tiţa. Sâmbătă, 20 octombrie, în prima etapă din retur, DCM va juca, în deplasare, cu Stejarul Vlădeşti, formaţie în faţa căreia Manu şi colegii săi au un ascendent moral, după succesul cu 2-1 din startul sezonului.