Liga IFotbal

Alexandru Dandea a adus un punct Astrei, extrem de important în lupta pentru play-off din Liga I

După două eşecuri consecutive, Astra Giurgiu a făcut un joc bun cu Universitatea Craiova, din care a reuşit să scoată un punct, extrem de important în lupta pentru play-off de pe prima scenă fotbalistică a ţării. Oaspeţii au deschis scorul în debutul meciului, în minutul 5, prin Gustavo, însă giurgiuvenii au restabilit egalitatea prin Alex Ioniţă. În primele minute ale părţii secunde, gruparea din Bănie a revenit la timonă. Acelaşi Gustavo i-a readus craioveni în avantaj. La 2-1 pentru adversari, Astra a rămas şi în inferioritate numerică. În minutul 73, portarul bulgar Iliev a luat roşu după ce l-a lovit pe Spahija cu piciorul. Dată fiind desfăşurarea jocului, părea că Universitatea se îndreaptă către o victorie sigură. Numai că, surpriză! Fotbaliştii antrenaţi de Edi Iordănescu au jucat mai bine în inferioritate numerică. În minutul 79 au reuşit să marcheze din nou. Golul de 2-2 a fost înscris de Alexandru Dandea, fotbalist originar din Drăgăşani. Dandea, folosit acum pe postul de mijlocaş de către Iordănescu, a fost şi căpitan de echipă în meciul cu CSU, terminat, până la urmă, la egalitate, deşi Astra a mai avut oportunităţi de a înscrie. În acest moment, Astra se află pe ultimul loc ce asigură prezenţa în play-off, cu 25 de puncte. Principalele rivale din lupta pentru locul 6, Dinamo, Poli Iaşi şi Poli Timişoara se află la patru puncte în spatele formaţiei giurgiuvene, dar încă nu au jucat în etapa a 17-a din Liga I. (S.S.)