Alexandra Badea a terminat pe locul 9 cu România, la Campionatul European Under 19

* la turneul final din Slovenia, noua handbalistă de la HCM Rm. Vâlcea a marcat 18 goluri

În perioada 27 iulie – 6 august, prima reprezentativă de tineret a României a participat la turneul final al Campionatului European Under 19. Din păcate, handbalistele tricolore au terminat turneul final din Slovenia doar pe locul 9. Vineri, 4 august, jucătoarele pregătite de Ion Crăciun au dispus categoric de Slovenia, cu scorul de 26-17 (la pauză: 13-12), iar în partida pentru poziţia a noua s-au impus şi în faţa Suediei, cu 32-30 (la pauză: 19-12).

Sorina Tîrcă (fiica Marianei Tîrcă) a fost golghetera competiţiei

Aşa cum se cunoaşte, printre jucătoarele care au dus greul pentru România s-a numărat şi noua achiziţie a echipei HCM Rm. Vâlcea, Alexandra Badea (extremă dreaptă, 19 ani). În cele şapte meciuri pe care tricolorele le-au disputat în Slovenia, „urmaşa Adei Nechita” a marcat nu mai puţin de 30 de goluri. Astfel, în prima fază a competiţiei, aceasta a marcat 10 goluri (6 cu Suedia şi 4 cu Olanda), singurul meci în care nu a înscris fiind primul, cu Ungaria. Ulterior, în Grupa Intermediară I, vâlceanca a înscris de încă 8 ori (cu Croaţia – 6 şi cu Macedonia – 2). În fine, în turneul pentru locurile 9-12, Alexandra Badea şi-a mai trecut în cont 12 goluri (din care 5 cu Slovenia şi 7 cu Suedia).
Din acest punct de vedere, noua handbalistă de la HCM a fost cea de-a doua marcatoare a României, după Sorina Tîrcă. Fiica Marianei Tîrcă a înscris, în total, 56 de goluri şi a fost golghetera turneului final din Slovenia.
În 2017, Campionatul European Under 19 a fost câştigat de Franţa, care a învins Rusia în finală, cu 31-26 (18-15), în timp ce pe locul 3 a terminat Danemarca, după ce a dispus cu 28-26 (14-13), în finala mică, de Ungaria. (N.C.)