Liga VLiga 6

Alex Uţă, la prima ”dublă” în tricoul echipei Cozia Călimăneşti

Pentru Recolta Laloşu, visul frumos s-a încheiat! Sâmbătă, 7 martie, după patru runde de vis, în care le-a eliminat, pe rând, pe Olteţul Zătreni (scor 3-1), pe Viitorul Voiceşti (la loviturile de departajare, cu 8-7), pe FC Păuşeşti Otăsău (scor 1-0) şi pe Stejarul Vlădeşti (3-1), echipa de Liga a V-a a pierdut duelul cu vicecampioana de iarnă din eşalonul de elită judeţean, Cozia Călimăneşti. Partida s-a încheiat la scorul de 6-0 în favoarea oaspeţilor. Pentru trupa lui Ilinca meciul nu a fost atât de uşor precum o arată scorul. Timp de 30 de minute, gazdele au făcut faţă jocului. Ba chiar au avut şi câteva oportunităţi de a înscrie. Alecu Sanda şi colegii săi nu le-au valorificat. Şi Cozia a ratat în debutul partidei, însă până la urmă a găsit calea spre gol. Alex Uţă a deschis scorul după o jumătate de oră, în urma unei faze fixe. Răducu Rădulescu a centrat perfect din corner, Uţă s-a înălţat şi dintre fundaşii adverşi a împins balonul cu capul în plasă. Jucătorii echipei din Laloşu nu şi-au pierdut speranţa că pot întoarce soarta partidei. Până la pauză, au continuat să lupte pentru şansa lor.

Răducu Rădulescu a înscris cel mai frumos gol al meciului

În secunda 30 din repriza secundă, Cozia a risipit emoţiile. Peti a profitat de o neînţelegere în defensiva gazdelor, practic o greşeală a portarului şi şi-a dublat avantajul. Aici s-a rupt jocul. Jucătorii formaţiei de Liga a V-a nu au mai avut puterea de a lupta contra unei echipe net superioare cel puţin din punct de vedere fizic. Repriza secundă a aparţinut în totalitate oaspeţilor, care, până la final, au mai punctat de alte patru ori. Rădoi a majorat avantajul formaţiei din staţiune la 3-0, după un penalti scos de Giuran, apoi Alex Uţă a punctat pentru 4-0, realizând prima ”dublă” în tricoul trupei din Călimăneşti, într-un meci oficial. Rădulescu a oferit, din nou, un ”assist”. Cel mai frumos gol al meciului a fost înscris chiar de decarul echipei pregătită de Vasile Ilinca, Răducu Rădulescu, după o combinaţie frumoasă, după ce a întors doi adversari şi a finalizat faza cu o scăriţă. Ultima reuşită a întâlnirii i-a aparţinut lui Nonis Duca. (S.S.)