Liga 6

Alex Manu, gol de kinogramă în poarta Dăeştiului

Duminică, 3 martie, lidera la zi din Superligă, Viitorul Dăeşti, s-a deplasat la Drăgoeşti, pentru duelul cu DCM, formaţia patronată de Dorinel Bălău, care s-a întors în comuna primarului Melente după o jumătate de sezon petrecută pe terenul CSŞ, din nordul Râmnicului. Elevii lui Gabi Mangalagiu se gândeau, probabil, că vor avea o misiune uşoară cu echipa de pe locul 8, însă nu a fost tocmai aşa. Gazdele au încercat să se ridice la nivelul adversarului, au făcut un joc defensiv bun şi au încercat să surprindă pe contraatac. În prima parte a întâlnirii, apărarea DCM-ului a cedat o singură dată. În minutul 12, Lucian Iordache l-a învins pe Giumelea cu un şut din afara careului. Până la pauză, dăeştenii nu au reuşit să-şi majoreze avantajul şi să le taie, astfel, adversarilor din elan. Au făcut-o, însă, după 12 minute de la reluare. Vasile, servit bine în faţa porţii, a finalizat precis: 2-0. Cinci minute mai târziu, Roşianu a marcat pentru 3-0, după o acţiune în viteză, finalizată cu un lob peste portarul advers. După cele două goluri înscrise într-un interval atât de scurt, oaspeţii se gândeau, probabil, că jucătorii DCM-ului au căzut fizic şi nu le mai pot face faţă, iar diferenţa se va majora treptat. Nu s-a întâmplat aşa. În ultimele 28 de minute, Viitorul nu a mai reuşit să înscrie. Au făcut-o, însă, gazdele de două ori. Manu, fiul rătăcitor al DCM-ului (care iniţial a anunţat că se desparte de echipa lui Bălău, însă în ultimul moment s-a răzgândit), a redus din handicap în minutul 64 şi tot lui i-a aparţinut cel mai frumos gol al meciului. În prelungirile partidei, Alex Manu, aflat undeva în apropiere de centrul terenului, l-a văzut pe Geantă ieşit dintre buturi şi a încercat un şut la poartă. I-a ieşit! Execuţia a fost impecabilă, mingea ajungând în plasă. Partida s-a încheiat la scorul de 3-2 în favoarea liderei. În afară de DCM, în acest sezon doar trei echipe au mai reuşit să le dea două goluri dăeştenilor: Cozia Călimăneşti, Minerul Costeşti şi AS Rm. Vâlcea 2016.