Alex Concioiu şi colegii săi s-au impus la scor de neprezentare în derbiul cu FC Băbeni 2

În ultimele şase meciuri disputate, FC Băbeni 2 a reuşit să se impună de fiecare dată, inclusiv în derby-ul cu Oltul Ioneşti, pe care l-a câştigat de o manieră categorică, cu 3-0. Trupa lui Costel Şchiopu spera să continue această serie pozitivă şi să se bucure de succes şi pe terenul liderului, la Guşoeni. Nu s-a întâmplat aşa cum şi-ar fi dorit băbenarii. Echipa susţinută de primarul Nicolae Concioiu s-a trezit după „duşul rece” de care a avut parte cu Oltul Ioneşti (atunci gruparea lui Florin Telejman şi Ion Ciucă s-a impus la Guşoeni cu 4-0) şi a profitat de avantajul terenului propriu, câştigând fără emoţii partida cu cea de-a treia clasată. Adi Rusu a deschis scorul în minutul 14. La 1-0 s-a intrat şi la pauză. În partea secundă, Alex Concioiu şi colegii săi au avut mai mult iniţiativa, reuşind să se desprindă pe tabelă. Cristi Vătafu şi Samuel Dumitru au dus scorul la 3-0. Diferenţa putea fi şi mai mare, dacă gazdele ar fi valorificat toate şansele pe care le-au avut în partea a doua a întâlnirii. Au ratat, însă, inclusiv un penalti. Jucătorii liderului s-au jucat, iar încercarea de a înscrie spectaculos s-a transformat într-o lovitură liberă indirectă pentru echipa oaspete. La 2-0, şi FC Băbeni a avut şansa de a puncta din penalti, însă, de asemenea, a irosit această oportunitate. În urma acestui rezultat, CS Guşoeni s-a dus la trei puncte în faţa echipei pe de locul secund, Oltul Ioneşti, care în această rundă nu a jucat. Până la finalul campionatului, au mai rămas doar patru etape. CS Guşoeni va mai juca în acest runde doar două meciuri, ambele în deplasare, cu UTD Drăgăşani şi CS Şuşani, în timp ce Oltul Ioneşti mai are de disputat trei meciuri, la Şuşani, la Zătreni şi pe teren propriu, cu Luceafărul Pesceana. Titlul se va decide în urma acestor jocuri.