AtletismAlte sporturi

Aglomeraţie de vedete la Rm. Vâlcea. Centrul Râmnicului, „paralizat”!

Sâmbătă, 8 iunie, la Rm. Vâlcea s-a desfăşurat Crosul Naţional „Ziua Olimpică”, eveniment organizat de Comitetul Olimpic Sportiv Român, împreună cu Primăria Râmnicului şi Inspectoratul Şcolar Judeţean. Concursul a reprezentat un adevărat succes. S-a bucurat de prezenţa a aproximativ 3000 de participanţi.

Practic, centrul Râmnicului a fost paralizat. Traficul auto a fost oprit între orele 9.00 şi 13.00. S-a alergat pe Calea lui Traian, între semaforul de la River Plaza Mall şi Colegiul Naţional „Alexandru Lahovari”. Cursa a fost de 1200 de metri.

La evenimentul de la Rm. Vâlcea au fost prezenţi şi mulţi foşti mari sportivi de performanţă, medaliaţi la olimpiade, campionate mondiale şi toate competiţii de anvergură de la nivel mondial, adevărate legende ale sportului românesc. Dintre aceştia îi amintim pe scrimerul Mihai Covaliu, actualul preşedinte al COSR, fosta gimnastă Simona Tabără Amânar, fosta canotoare Georgeta Andrunache, fostele atlete Ionela Tîrlea şi Doina Melinte, precum şi fostul mare portar al handbalului feminin românesc, Luminiţa Dinu.

Toţi participanţii au primit diplome, medalii, tricouri. Câştigătorii au fost recompensaţi cu cupe, biciclete şi alte materiale sportive. COSR a prezentat câştigătorii Crosului „Ziua Olimpică”, pe fiecare categorie în parte, astfel:

Câştigătorii categoriei de vârstă 6-8 ani, fete: