Adi Popa: „Am început slab cu Bascov, dar am fost mai buni în repriza secundă”

Adi Popa şi-au lăudat coechiperii pentru revenirea miraculoasă din partida de la Mioveni, de unde Flacăra Horezu (lideră în Seria a III-a până la acest duel) s-a întors cu un punct, deşi a fost condusă cu 2-0 de Unirea Bascov. Antrenorul-jucător din Treapt a recunoscut că se aştepta ca meciul să fie unul foarte greu, de aceea remiza este cu atât mai preţioasă. „Am avut un început slab de joc, în special în primele 25 de minute. Am intrat mai greu în meci, iar adversarii ne-au condus cu 2-0. Argeşenii au înscris primul gol printr-un şut splendid, o execuţie frumoasă, iar pe cel de-al doilea – din penalti. După aceea, am reuşit însă să echilibrăm situaţia şi am avut câteva bune ocazii de a înscrie spre finalul primei reprize. Mă refer aici la bara lui Neacşu şi la şansa de gol a lui Cioablă. După pauză, am punctat repede şi am reintrat în joc. Până la urmă, după îndelungi eforturi, am izbutit să restabilim şi egalitatea, în minutul 80. Până atunci, am avut şi alte ocazii de gol, ne-am mai apropiat de câteva ori periculos de poarta adversă, dar fără a avea luciditate în faţa buturilor argeşene. Totuşi, pot să zic că repriza secundă ne-a aparţinut nouă, acesta fiind şi motivul pentru care am obţinut totuşi un punct. După revenirea de la vestiare, am mărit presiunea pe adversari, iar acest lucru ne-a ajutat să punctăm de două ori”, a precizat Adi Popa.

„Unirea Bascov e o echipă puternică, greu de învins!”

Acesta a ţinut să evidenţieze din nou că Unirea Bascov este o echipă foarte puternică, în faţa căreia puţine alte grupări din Seria a III-a au rezistat. „Am întâlnit o trupă bună, greu de învins, care are mulţi jucători de calitate şi care practică şi un joc foarte frumos. Una peste alta, băieţii noştri trebuie felicitaţi pentru felul extraordinar cum au luptat şi cum au evoluat de-a lungul meciului de la Mioveni. După un început mai puţin reuşit, am revenit de la 0-2, iar asta şi pentru că băieţii au muncit foarte mult pentru a izbuti egalarea. Ţin să sublinez şi faptul că toţi jucătorii care au intrat de pe banca de rezerve, în repriza secundă, au ajutat enorm echipa”, a încheiat Adi Popa. (N.C.)