Rezultat scontat la Lespezi

AS Căzăneşti – AS Mihăeşti 2-8 (2-5)

După semieşecul de pe teren propriu cu Conexin Runcu era de aşteptat ca în această etapă liderul seriei I, AS Mihăeşti, să-şi demostreze valoarea şi să recupereze punctele pierdute. Întâlneau un adversar, AS Căzăneşti, care nu le putea pune probleme. De fapt, Lazăr şi compania se gândeau doar la diferenţa de scor la care vor învinge, ci nu la faptul că ar putea pierde vreun punct din acest meci. Pentru mihăeşteni în această rundă era important şi ce se întâmplă la Brezoi, între FCO din localitate şi Topologul Galicea, în meciul ce a reprezentat derby-ul seriei pentru locul 2. Până la acel meci, însă, să spunem că echipa primarului Stănică şi-a făcut datoria cu AS Căzăneşti, chiar dacă a avut parte, poate, de o replică mai bună decât s-ar fi aşteptat.

Datorită lucrărilor de la baza sportivă, meciul s-a jucat la Lespezi. Trupa lui Ilinca a fost nevoită să-şi mute cartierul general, astfel că meciul care-ar fi trebuit să-l dispute pe teren propriu, l-au jucat tot în deplasare. În ciuda acestor aspecte, AS Căzăneşti s-a comportat bine, precum toate echipele considerate a fi mai mici şi care, atunci când întâlnesc o grupare cu pretenţii, joacă cu mai multă ambiţie, se mobilizează pentru a se evidenţia. Însă nu a fost sufiecient pentru a o împiedica pe AS Mihăeşti care a avut nevoie doar de câteva minute pentru a tăia din elanul gazdelor. Tănăsie, din centrul careului a şutat, mingea fiind deviată de apărarea gazdă în propia poartă: 0-1. În minutul 19 principalul servant din trupa lui Mara, Olaru, a fost coautorul golului de 2-0 pentru AS Mihăeşti, marcat de Alin Stănică. Gazdele au reuşit, însă, să replice imediat. Stănulescu a readus speranţa în tabăra gazdelor, reducând din diferenţă graţie unei execuţii de manual. Din lovitură liberă, de la aproximativ 20 de metri, a trimis peste zid şi peste portar. Bucuria gazdelor a durat doar 4 minute până când Alin Stănică s-a făcut din nou remarcat. A înscris pentru 3-1, după o fază contestată de cei din Căzăneşti. Au acuzat faptul că marcatorul golului s-ar fi aflat în off-side în momentul primirii pasei. Până la puază s-a stabilit deja şi soarta partidei. Mihăeştenii au mai marcat de două ori, prin Cătălin Stănică, fiul primarului, dar prima repriză s-a încheiat la scorul de 5-2, gazdele reuşind să reducă din handicap prin Tiţa. Cursul jocului nu s-a schimbat nici în repriza secundă. Gazdele au încercat să reducă proporţiile scorului, dar în zadar. Mihăeştenii şi-au creat numeroase ocazii, însă doar trei dintre acestea s-au concretizat. Olaru, Alin Stănică şi Răcăreanu au stabilit scorul final, de 8-2 pentru AS Mihăeşti.